Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA uzavřely smíšeně, z indexů rostl jen technologický Nasdaq

Akcie ve Spojených státech zavřely smíšeně, z indexů rostl jen technologický Nasdaq. K růstu technologických akcií přispěl pokles výnosů dluhopisů americké vlády. Trh čeká na úterní vystoupení šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella.

Fed

Trh očekává, že Fed na únorovém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,34 procenta a uzavřel na 33 517,65 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,08 procenta na 3892,09 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,63 procenta na 10 635,65 bodu.

Powell by podle některých analytiků mohl říci, že posouzení toho, zda Fed dostal inflaci pod kontrolu, je potřeba více času. Trh očekává, že Fed na únorovém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu.

Čtvrteční zpráva o vývoji inflace v USA za prosinec by ohledně zvyšování sazeb Fedem mohla být klíčová, konstatoval analytik Quincy Krosby ze společnosti LPL Financial. Ekonomové očekávají, že z listopadové hodnoty 7,1 procenta pokračovaly spotřebitelské ceny v USA v poklesu a míra inflace se dostala k 6,5 procenta.

Na devizových trzích pokračoval v poklesu ke koši měn americký dolar. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22:55 SEČ odepisoval 0,7 procenta a pohyboval kolem 103,19 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu stoupalo o 0,8 procenta na 1,0733 USD. Během seance dolar k jednotné evropské měně klesl na sedmiměsíční minimum. Z otevření Číny profitují rizikovější měny.

(ČTK)