Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA uzavřely smíšeně, posílil pouze Dow Jones, dolar zpevnil

Akcie ve Spojených státech se pohybovaly oběma směry, obchodování nakonec uzavřely smíšeně. Investoři s napětím čekají na čtvrteční data o zářijové inflaci a na start výsledkové sezony za třetí čtvrtletí. Na devizovém trhu posiloval dolar.

akcie

Akcie ve Spojených státech se pohybovaly oběma směry, obchodování nakonec uzavřely smíšeně. Foto: iStock

Dow Jonesův index stoupl 0,12 procenta na 29 239,19 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se snížil o 0,65 procenta na 3588,84 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 1,1 procenta na 10 426,19 bodu.

Akcie byly v posledních týdnech zasaženy obavami z toho, jak agresivně může americká centrální banka (Fed) zvedat úrokové sazby, a z možných dopadů takového vývoje na ekonomiku. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl, že americká ekonomika letos poroste o slabých 1,6 procenta.

„Sentiment je negativní a trhy za poslední tři, čtyři týdny klesaly celkem konzistentně,“ uvedl analytik Paul Nolte ze společnosti Kingsview Investment Management v Chicagu. Několik investorů se ale podle něj možná pokouší vsadit na lepší než očekávanou zprávu o inflaci.

Na devizovém trhu dál zpevňoval dolar. Americké měně nahrává očekávání, že zářijová inflace a další inflační výhled spolu s dobrou situací na trhu práce Fed přimějí dál agresivně zvedat úrokovou sazbu.

Krátce před 22:00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,2 procenta na 113,35 bodu. K japonskému jenu si dolar připisoval 0,1 procenta na 145,82 JPY.

(ČTK)