Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA uzavřely smíšeně, Fed naznačil další zvyšování úroků

Americké akcie uzavřely smíšeně, Dow Jonesův index oslabil. Americká centrální banka (Fed) nechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny, ale naznačila další zvyšování úroků.

akcie
Americké akcie uzavřely smíšeně, Dow Jonesův index oslabil. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,68 procenta a zakončil obchodování na 33 979,33 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,08 procenta na 4372,59 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,39 procenta na 13 626,48 bodu.

Fed na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru nechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí pět procent až 5,25 procenta. Ve výhledu však naznačila, že do konce letošního roku se úroky pravděpodobně zvýší o půl procentního bodu. Většina investorů se přiklání k tomu, že Fed na příštím zasedání v červenci úrokové sazby zvýší.

Z indexu Dow Jones propadla společnost UnitedHealth, její akcie odepsaly 6,4 procenta. Zdravotní pojišťovna předtím varovala před nárůstem nákladů na zdravotní péči ve druhém čtvrtletí, protože více starších lidí podstupuje neurgentní zákroky, které odkládali během pandemie.

Na devizových trzích se na čtyřtýdenní minimum propadl dolar. Po zveřejnění prohlášení Fedu americká měna část ztrát smazala. Čínský jüan klesl na nejslabší hodnotu za posledních šest měsíců poté, co čínská centrální banka v úterý snížila úroky.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, včera kolem 21:30 SELČ ztrácel 0,4 procenta na 102,98 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu rostlo o 0,3 procenta na 1,0827 USD. Dolar k jenu klesal o 0,2 procenta na 139,94 JPY. Euro vůči jenu rostlo o 0,1 procenta a pohybovalo se kolem 151,52 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika