Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA uzavřely bez větších změn, čeká se na data o cenách a výsledky firem

Americké akcie uzavřely bez výraznějších změn, na trhu panuje nejistota před zveřejněním nových údajů o vývoji inflace ve Spojených státech a začátkem zveřejňování čtvrtletních výsledků amerických firem. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,02 procenta a zakončil obchodování na 38 883,67 bodu. Širší index S&P 500 naopak vzrostl o 0,14 procenta na 5209,91 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,32 procenta na 16 306,64 bodu.

Wall Street
Americké akcie uzavřely bez výraznějších změn, na trhu panuje nejistota před zveřejněním nových údajů o vývoji inflace ve Spojených státech a začátkem zveřejňování čtvrtletních výsledků amerických firem. Foto: iStock

V pátek zveřejní čtvrtletní výsledky přední americké banky JPMorgan, Wells Fargo a Citigroup. „Finanční společnosti zahajují období zveřejňování výsledků za první čtvrtletí a často udávají tón,“ uvedl analytik Bill Northey ze společnosti U.S. Bank Wealth Management. Cena akcií společnosti JPMorgan, která je podle aktiv největší bankou v USA, klesla o zhruba 0,7 procenta. Mírně oslabily rovněž akcie konkurentů Wells Fargo a Citigroup.

Americké ministerstvo práce ve středu zveřejní údaje o březnovém vývoji inflace ve Spojených státech. Analytici podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpokládají, že spotřebitelské ceny v USA vykážou za březen meziměsíční nárůst o 0,3 procenta. V únoru meziměsíční růst cen zrychlil na 0,4 procenta z lednových 0,3 procenta.

Investoři doufají, že si díky novým údajům o inflaci budou moci učinit lepší představu o budoucím vývoji úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka (Fed) minulý měsíc ponechala svou základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Očekává se však, že letos zahájí snižování úroků.

Na devizovém trhu se americký dolar před zveřejněním údajů o inflaci v USA rovněž držel bez výraznějších změn. Euro se krátce po 22:00 SELČ prodávalo za zhruba 1,0860 USD. Jednotná evropská měna se tak nacházela v těsné blízkosti svého pondělního závěru.

Investoři nyní čekají rovněž na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Předpokládá se, že ECB opět ponechá svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,5 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika