Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA převážně oslabovaly kvůli obavám z recese americké ekonomiky

Americké akcie převážně oslabovaly, indexy S&P 500 a Nasdaq klesly. Obavy, že agresivní kroky americké centrální banky (Fed) k omezení vysoké inflace by mohly uvrhnout americkou ekonomiku do recese, snížily chuť investorů riskovat.

index

Investoři v současné době očekávají sérii zvýšení úrokových sazeb Fedem o 0,5 procentního bodu v průběhu několika příštích měsíců. To podporuje obavy, že by centrální banka mohla uvrhnout americkou ekonomiku do recese. Foto: iStock

Dow Jonesův index během dnešního obchodování stoupl o 0,15 procenta a uzavřel na 31 928,62 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,81 procenta na 3941,48 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 2,35 procenta na 11 264,45 bodu.

„Ceny na kapitálových trzích ovlivnil obrat Fedu a změna úrokových sazeb,“ uvedl ředitel pro investice společnosti U.S. Bank Wealth Management Bill Northey. „V posledních dvou týdnech jsme zaznamenali určitý stupeň zhoršení makroekonomických podmínek, které se začíná projevovat ve výsledcích hospodaření podniků a v ekonomických zprávách,“ dodal.

Narušení globálních dodavatelských řetězců umocnila invaze Ruska na Ukrajinu a protipandemická opatření v Číně. Inflace se tak dostala na několikaletá maxima.

Investoři v současné době očekávají sérii zvýšení úrokových sazeb Fedem o 0,5 procentního bodu v průběhu několika příštích měsíců. To podporuje obavy, že by centrální banka mohla uvrhnout americkou ekonomiku do recese. Tento scénář se stále častěji promítá do projekcí analytiků.

Na devizových trzích euro po výrocích prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové vystoupalo na měsíční maximum. Kolem 21:50 SELČ 0,4 procenta na 1,0737 USD. Šéfka ECB v pondělí uvedla, že úrokové sazby v eurozóně by se do konce třetího čtvrtletí mohly dostat do pozitivního pásma.

Zisky eura stlačily na nové měsíční minimum dolar. Široký výprodej na akciových trzích nepřidal americké měně na její přitažlivosti jako bezpečného přístavu v dobách geopolitické nejistoty. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel 0,3 procenta na 101,76 bodu.

(ČTK)