Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA převážně oslabily, trh čeká na středeční projev šéfa Fedu

Americké akcie převážně oslabily. Trh čeká na středeční projev šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, který by mohl naznačit rozsah budoucího zvyšování úrokových sazeb. Investoři si též všímají sociálních nepokojů, které v Číně vyvolala přísná protipandemická politika.

obchod

„Nikdo není ochoten nakupovat před projevem Powella. Všichni jsou nervózní z toho, co řekne,“ konstatoval analytik Ron Saba ze společnosti Horizon Investments. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,01 procenta na 33.852,53 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,16 procenta na 3957,63 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,59 procenta na 10.983,78 bodu.

Powell má ve středu vystoupit na akci uspořádané výzkumnou společností Brookings Institution. Promluví tam o výhledu americké ekonomiky a trhu práce. Investoři se budou v jeho projevu soustředit na náznaky, kdy Fed zpomalí tempo svého agresivního zvyšování úrokových sazeb.

„Nikdo není ochoten nakupovat před projevem Powella. Všichni jsou nervózní z toho, co řekne,“ konstatoval analytik Ron Saba ze společnosti Horizon Investments.

Index S&P 500 míří v listopadu k druhému měsíci růstu za sebou. Trh sází na to, že nedávné údaje o americké inflaci, které indikují mírné ochlazení cen, povedou Fed ke zmírnění měnové politiky.

Na devizovém trhu posílil australský dolar díky nadějím, že Čína zmírní svou přísnou protipandemickou politiku, která umocňuje obavy ohledně globálního růstu. Americký dolar mírně oslabil vůči japonskému jenu.

Kolem 22:20 SEČ si australský dolar k americké měně připisoval 0,6 procenta na 0,6689 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu posiloval o 0,2 procenta na 106,84 bodu. Euro vůči americkému dolaru klesalo o 0,1 procenta na 1,0329 USD. K jenu americký dolar odepisoval 0,2 procenta na 138,69 JPY.

(ČTK)