Zlato (oz) / USD
2 305,82
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA před zasedáním Fedu a statistikou posílily, dolar vzrostl

Akcie ve Spojených státech na počátku nového týdne mírně posílily. Investoři byli opatrní před zprávou o inflaci a zasedáním měnového výboru centrální banky USA (Fed) v tomto týdnu. Trhy také sledují vývojářskou konferenci společnosti Apple, která dnes začala.

akcie
Akcie ve Spojených státech na počátku nového týdne mírně posílily. Foto: iStock

Index Dow Jones vzrostl o 69,05 bodu, tedy 0,18 procenta, na 38.868,04 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 stoupl o 13,8 bodu, neboli 0,26 procenta, na 5360,79 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 59,40 bodu, čili 0,35 procenta, na 17.192,53 bodu.

Zpráva o vývoji indexu spotřebitelských cen v USA bude zveřejněna ve středu, tedy stejný den jako výsledky dvoudenního zasedání Fedu. Očekává se, že Fed úrokové sazby měnit nebude, měl by ale zveřejnit aktualizované ekonomické a politické výhledy. Investoři se zaměří hlavně na náznaky toho, kdy by mohla banka začít snižovat úrokové sazby. Po páteční zprávě o zaměstnanosti za květen obchodníci zmírnili očekávání snížení sazeb v září, šance na pokles úroků v tomto měsíci se nyní pohybuje kolem 50 procent.

Akcie Applu se začátkem vývojářské konference oslabily. Investoři jsou zvědaví hlavně na aktuální informace o tom, jak firma do své nabídky začleňuje umělou inteligenci. Posílily akcie aerolinek Southwest Airlines poté, co investor Elliot Investment Management zveřejnil, že má podíl ve firmě. Vzrostly i akcie firmy Nvidia poté, co vstoupilo v platnost rozdělení akcií v poměru deset ku jedné, napsala agentura Reuters.

Euro zahájilo týden poklesem a sestoupilo až na měsíční minimum vůči dolaru. Pod tlak se dostalo kvůli zprávě, že francouzský prezident Emmanuel Macron se v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách rozhodl rozpustit parlament a vypsat předčasné parlamentní volby. Tento týden bude pro trhy rušný. Kromě zveřejnění údajů o inflaci v USA a závěru dvoudenního zasedání Fedu ve středu pak koncem týdne zasedá měnový výbor japonské centrální banky. Americký dolar podpořila také páteční zpráva o vývoji nezaměstnanosti, která ukázala, že v USA v květnu vzniklo více pracovních míst, než se čekalo. Mzdy pak vzrostly více, než analytici předpokládali, což přimělo některé obchodníky ke zmírnění očekávání, že Fed sníží sazby již v září.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 procenta na 105,15 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,4 procenta na 1,0765 USD. Dolar k jenu posílil o 0,2 procenta na 157 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,2 procenta na 168,97 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika