Zlato (oz) / USD
1 930,29
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA před rozhodnutím Fedu oslabily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech oslabily. Investoři se před koncem zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed) odklonili od rizikovějších investic. Výrazně ztrácely velké technologické firmy citlivé na úrokové sazby, v čele s firmami Amazon.com a Nvidia.

akcie
Akcie ve Spojených státech oslabily. Investoři se před koncem zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed) odklonili od rizikovějších investic. Foto: iStock

Index Dow Jones klesl o 106,57 bodu, tedy 0,31 procenta, na 34 517,73 bodu. Širší index Standard & Poor’s oslabil o 9,58 bodu, čili 0,22 procenta, na 4443,95 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 32,05 bodu, neboli 0,23 procenta, na 13 678,19 bodu.

Obchodníci upravovali pozice před středečním oznámením Fedu, kde by kromě rozhodnutí o úrokových sazbách měl zveřejnit také svůj odhad ekonomických ukazatelů, který poskytne pohled na další možný vývoj úroků, inflace a ekonomického růstu. Trhy nyní počítají s tím, že Fed ve středu ponechá svoji hlavní úrokovou sazbu na současné úrovni. Šance, že se úroky měnit nebudou ani v listopadu, se pak zvýšila na 70,9 procenta. Podle analytiků také roste riziko, že sazby zůstanou vyšší po delší dobu.

Silný růst zažily akcie firmy Mapplebear, která je mateřskou firmou aplikace pro rozvoz potravin Instacart. S akciemi firmy se začalo obchodovat na burze a první obchodní den si připsaly 12,3 procenta, když obchodování zahájily růstem až o více než 40 procent.

Největší ztráty zaznamenaly sektory spotřebního zboží a technologií. Akcie mediální firmy Walt Disney oslabily v reakci na zprávu, že v příštích deseti letech zdvojnásobí investice do svých zábavních parků. Posílily akcie automobilek General Motors a Ford Motor. Odborový svaz UAW plánuje v pátek oznámit další stávky v automobilkách, pokud nedojde v pokroku v jednání s automobilkami, napsala agentura Reuters.

Americký dolar oslabil ke koši šesti předních světových měn. Obchodníci čekají na výsledky zasedání měnových výborů několika centrálních bank v tomto týdnu. Kromě Fedu budou rozhodovat o měnové politice také centrální banky Británie a Japonska.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 105,13 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,1 procenta na 1,0684 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,2 procenta na 147,84 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 procenta na 157,9 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika