Zlato (oz) / USD
2 021,33
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA posílily, rostly čipy a velké technologické firmy

Akcie ve Spojených státech posílily a vymazaly ztráty z předchozích dní. Dařilo se především výrobcům čipů a velkým technologickým společnostem. Investoři hledají informace k tomu, zda centrální banka (Fed) začne brzy snižovat úrokové sazby, a hodnotí smíšené hospodářské výsledky firem. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

akcie
Akcie ve Spojených státech posílily a vymazaly ztráty z předchozích dní. Dařilo se především výrobcům čipů a velkým technologickým společnostem. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,54 procenta a zakončil obchodování na 37.468,61 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,88 procenta na 4780,94 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,35 procenta na 15.055,65 bodu.

Akcie společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) vzrostly přes osm procent poté, co tento největší smluvní výrobce polovodičů na světě uvedl, že letos čeká více než dvacetiprocentní růst tržeb díky stoupající poptávce po špičkových čipech používaných v aplikacích umělé inteligence. Nvidia se dnes stala nejobchodovanější společností na Wall Street, když majitele vyměnily její akcie v hodnotě více než 24 miliard dolarů. Nahoru zamířily i akcie dalších výrobců čipů. Index polovodičů Philadelphia SE posílil a přiblížil se svému rekordnímu maximu z prosince 2023.

Z velkých technologických společností přidal Microsoft a Amazon přes procento a Meta Platforms přes dvě procenta. Výrobce chytrých telefonů Apple vzrostl o více než tři procenta poté, co banka BofA Global Research zvýšila hodnocení jeho akcií na „koupit“ z „neutrální“, což je první zvýšení ratingu výrobce iPhonů v tomto roce.

Na devizovém trhu posiloval pátý den po sobě americký dolar. Je to jeho nejdelší růstová řada od srpna. Pomohla mu data z trhu práce, která ukázala růst počtu pracovních míst, což Fed nenutí rychle zvyšovat základní úrokovou sazbu.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával krátce před 22:00 SEČ 0,1 procenta na 103,49 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu ztrácelo 0,15 procenta na 1,0867 USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika