Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA posílily, dařilo se defenzivním titulů i technologiím

Akcie ve Spojených státech hledaly směr, seanci ale zakončily růstem. Dařilo se defenzivním titulům, jako je zdravotnictví nebo firmy vyrábějící produkty denní potřeby, i technologiím. Posiloval dolar.

akcie, index

Index Dow Jones v závěru stoupl o 0,64 procenta na 30 677.36 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 přidal 0,95 procenta na 3795,72 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 1,62 procenta na 11 232,19 bodu. Foto: iStock

Z makroekonomických dat na trhy působila zpráva o červnovém vývoji obchodní aktivity v USA. Ta výrazně zpomalila, protože vysoká inflace a klesající spotřebitelská důvěra utlumily poptávku.

Technologickým a dalším růstovým akciím ale pomohl pokles výnosů z amerických státních dluhopisů. I kvůli nižším cenám ropy naopak zlevňovaly energetické akcie, klesaly i banky a průmyslové podniky.

„Ohledně výhledu panuje obrovské množství nejistoty, a tak je trh zmatený,“ uvedl analytik Walter Todd ze společnosti Greenwood Capital.

Na devizovém trhu posiloval dolar, který těžil mimo jiné ze slabosti eura. Jednotnou evropskou měnu poslaly dolů statistiky o červnovém poklesu poptávky po průmyslovém zboží, který byl nejprudší od května 2020, kdy plně vypukla koronavirová pandemie.

Krátce před 22:00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru vůči koši šesti předních světových měn, 0,1 procenta na 104,34 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,4 procenta na 1,0528 USD. Dolar ale oslaboval vůči japonskému jenu, odepisoval od něj zhruba procento na 134,95 JPY.

(ČTK)