Zlato (oz) / USD
2 359,08
0,93 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA po zprávě o výrobní inflaci posílily, dolar klesl

Americké akcie po zprávě o výrobní inflaci v USA za duben posílily. Trhy nyní čekají na středeční zprávu o vývoji spotřebitelských cen, která by měla vnést větší jasno do dalšího vývoje úrokových sazeb ve Spojených státech.

dolar
Americký dolar oslabil ke koši předních světových měn. Mohla za to zpráva o nečekaném růstu výrobních cen v USA za duben, která naznačila, že inflace v USA zůstává na počátku druhého čtvrtletí vysoká. Foto: iStock

Index Dow Jones posílil o 126,6 bodu, tedy 0,32 procenta, na 39.558,11 bodu. Širší index Standard & Poor’s vzrostl o 25,26 bodu, čili 0,48 procenta, na 5246,68 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 122,94 bodu, neboli 0,75 procenta, na 16.511,18 bodu.

Výrobní ceny v USA v dubnu stouply o 0,5 procenta, když v březnu po revizi klesly o 0,1 procenta, uvedlo ministerstvo práce. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali zvýšení cen o 0,3 procenta, když před revizí ceny za březen stouply o 0,2 procenta. Meziroční inflace podle očekávání činila 2,2 procenta, zrychlila tak z březnových 1,8 procenta.

Zpráva amerického ministerstva práce také ukázala, že velkoobchodní ceny zboží minulý měsíc silně rostly, ačkoliv náklady na potraviny se snížily. Obchodníci po této zprávě snížili svá očekávání, že centrální banka USA (Fed) v září sníží své úrokové sazby.

Šéf Fedu Jerome Powell uvedl, že zpráva o výrobních cenách byla spíše „smíšená“ než „horká“, i když byly údaje za duben vyšší, než se očekávalo, vzhledem k tomu, že předchozí údaje byly revidovány směrem dolů. Dodal, že by Fedu mohlo trvat déle, než se očekávalo, než se podaří snížit inflaci, ale podaří se ji dostat zpět na dvě procenta. Powell také neočekává, že by příštím krokem Fedu bylo zvýšení úroků.

Akcie v letošním roce rostou a všechny tři americké indexy se pohybují v blízkosti rekordních hodnot. Pomáhají jim lepší výsledky hospodaření firem za první čtvrtletí, než se čekalo, a očekávání, že Fed v letošním roce sníží úrokové sazby.

Akcie maloobchodní společnosti Home Depot oslabily kvůli vyššímu poklesu čtvrtletních tržeb, než se čekalo. Pokles zisku o 86 procent stáhl dolů akcie firmy Alibaba. Naopak výrobce obuvi On Holding posílil poté, co zvýšil celoroční odhad tržeb a jeho čtvrtletní výsledky překonaly očekávání díky vysoké poptávce po běžeckých botách.

Americký prezident Joe Biden oznámil výrazné zvýšení cel na řadu čínských produktů, včetně elektromobilů, počítačových čipů a zdravotnických výrobků. Akcie čínského výrobce elektromobilů Li Auto obchodované v USA v reakci na oznámení oslabily. Naopak americký výrobce elektromobilů Tesla posílil.

Americký dolar oslabil ke koši předních světových měn. Mohla za to zpráva o nečekaném růstu výrobních cen v USA za duben, která naznačila, že inflace v USA zůstává na počátku druhého čtvrtletí vysoká.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 procenta na 105 bodů. Euro vůči dolaru posílilo o 0,3 procenta na 1,0824 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,2 procenta na 156,46 JPY. Euro vůči jenu stouplo o 0,5 procenta na 169,30 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika