Zlato (oz) / USD
2 043,41
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA po zápisu Fedu znovu oslabily, investoři si dál vybírají zisky

Akcie ve Spojených státech prohloubily ztráty z předchozího dne. Investoři si stále vybírají zisky po silném závěru roku 2023. Zveřejnění zápisu z prosincového zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) náladu na trhu výrazně nezměnilo. Americký dolar vystoupal na dvoutýdenní maximum.

akcie USA
Akcie ve Spojených státech prohloubily ztráty z předchozího dne. Investoři si stále vybírají zisky po silném závěru roku 2023. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, včera klesl o 0,76 procenta a zakončil obchodování na 37 430,19 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,80 procenta na 4704,81 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 1,18 procenta na 14 592,21 bodu.

Tvůrci měnové politiky Fedu se zdají být stále více přesvědčeni, že inflace se dostává pod kontrolu a „proinflační rizika“ se snižují. Zároveň rostou jejich obavy ze škod, které by příliš přísná měnová politika mohla způsobit ekonomice, ukázal zápis z prosincového zasedání centrální banky. Není z něj ale zcela jasné, kdy začne Fed snižovat úrokové sazby.

Úterní pokles dál prohloubily akcie velkých technologických společností citlivých na výši úrokových sazeb a výnosy vládních dluhopisů. Oslabily společnosti Nvidia, Apple nebo Tesla.

Pod tlak se dostaly akcie leteckých společností v reakci na skokový nárůst cen ropy po zprávě, že produkci na velkém ropném poli v Libyi s kapacitou až 300 000 barelů denně narušily místní protesty. Vyšší ceny ropy naopak podpořily energetický index, který byl hlavním ziskovým sektorem mezi menšinou sektorů indexu S&P v kladných číslech.

Americký dolar vystoupal na dvoutýdenní maximum. Přispěl k tomu růst výnosů amerických státních dluhopisů. Krátce před 22:00 SEČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,3 procenta na 102,48 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 0,2 procenta na 1,0919 USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika