Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA po údajích o spotřebitelské důvěře klesly, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech smazaly počáteční zisky a prudce oslabily. Mohla za to zpráva o důvěře amerických spotřebitelů, která podpořila obavy z recese. Nejvíce ztrácely technologické společnosti v čele s firmami Amazon.com, Microsoft a Apple.

graf

Do konce měsíce a druhého čtvrtletí zbývají jen dva dny. Index S&P 500 je na cestě vykázat nejvyšší procentní pokles za první pololetí od roku 1970. Foto: iStock

Index Dow Jones oslabil o 491,27 bodu, tedy 1,56 procenta, na 30 496,99 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesl o 78,56 bodu, čili 2,01 procenta, na 3821,55 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 343,01 bodu, neboli 2,98 procenta, na 11 181,54 bodu.

Do konce měsíce a druhého čtvrtletí zbývají jen dva dny. Index S&P 500 je na cestě vykázat nejvyšší procentní pokles za první pololetí od roku 1970. Všechny tři indexy pak jsou na cestě k tomu, aby poprvé od roku 2015 zaznamenaly pokles dvě čtvrtletí za sebou.

Důvěra spotřebitelů podle průzkumu organizace Conference Board klesla tento měsíc nejníže od února 2021. Spotřebitelé kvůli vysoké inflaci předpokládají, že ekonomika ve druhé polovině roku výrazně zpomalí nebo dokonce sklouzne do recese. Navíc jejich krátkodobý výhled příjmů, podnikání a podmínek na trhu práce je nejslabší od března 2013. Rozdíl mezi složkami současné situace a očekávání se podle Conference Board zvýšil na úroveň, která často předchází recesi.

Z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500 nejvíce ztrácely firmy zaměřené na spotřební zboží. Díky růstu cen ropy pak nejvíce posílily energetické společnosti. Z jednotlivých firem se propadly akcie Nike, protože firma očekává nižší čtvrtletní tržby. Akcie Occidental Petroleum naopak stouply v reakci na zprávu, že firma Berkshire Hathaway Warrena Buffeta zvýšila svůj podíl v Occidental.

Analytici však upozorňují, že obchodníci se připravují na prodloužený víkend, protože 4. července bude trh kvůli svátku zavřený, a nelze proto ze současných pohybů na trhu vyvozovat širší závěry. Nový impuls dostane trh zhruba za deset dní, kdy začnou společnosti zveřejňovat čtvrtletní výsledky hospodaření, napsala agentura Reuters.

Americký dolar posílil. Analytici upozorňují, že na trhu nadále přetrvává nejistota, což pomáhá americké měně k růstu. Toto období zřejmě bude pokračovat po celé léto, dokud investoři nezískají přesnější představu o tom, jak to bude s inflací. Euro oslabilo v reakci na vyjádření prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové, která nenabídla žádný nový pohled na další vývoj měnové politiky centrální banky.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,5 procenta na 104,46 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,6 procenta na 1,0529 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,6 procenta na 136,19 JPY. Kurz eura vůči jenu zůstal téměř beze změny na 143,35 JPY.

(ČTK)