Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA po projevu šéfa americké centrální banky mírně oslabily

Akcie ve Spojených státech se uprostřed týdne po projevu šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella v Senátu pohybovaly oběma směry, v závěru však oslabily. Zisky si připsaly hlavně defenzivní tituly jako nemovitostní a zdravotnické firmy nebo dodavatelé vody, elektřiny a plynu, kvůli nižším cenám ropy však ztrácely energetické společnosti. Na devizovém trhu oslabil dolar.

Jerome Powell

Powell při pravidelném projevu ke členům bankovního výboru Senátu řekl, že Fed je „pevně odhodlán“ snížit inflaci, která v USA dosahuje 40letého maxima, i když tím riskuje hospodářský pokles. Foto: Wikimedia

Index Dow Jones klesl o 0,15 procenta na 30.483,20 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 ztratil 0,13 procenta na 3759,89 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 0,15 procenta na 11.053,08 bodu.

Powell při pravidelném projevu ke členům bankovního výboru Senátu řekl, že Fed je „pevně odhodlán“ snížit inflaci, která v USA dosahuje 40letého maxima, i když tím riskuje hospodářský pokles. Nesnaží se ale vyvolat recesi. Podle analytika Yung-Yu Ma ze společnosti BMO Wealth Management se investorům ulevilo, že projev šéfa Fedu nebyl ještě ráznější než doposud.

Energetický sektor, který si letos vedl velmi dobře, klesl o 3,5 procenta, protože se prudce snížily ceny ropy. Akcie farmaceutické společnosti Moderna naopak vzrostly o 4,7 procenta v reakci na zprávu, že aktualizovaná verze její vakcíny proti covidu-19 vyvolala silnou imunitní reakci proti rychle se šířícím subvariantám omikronu.

Na devizovém trhu slábnul dolar. Reagoval mimo jiné na pokles výnosů amerických vládních dluhopisů, který zapříčinily obavy o hospodářský růst.

Krátce před 22:00 SELČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru vůči koši šesti předních světových měn, 0,3 procenta na 104,16 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,3 procenta na 1,0567 USD. Na japonský jen dolar ztrácel také 0,3 procenta na 136,20 JPY.

(ČTK)