Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA oslabily, zástupci Fedu trvají na přísné měnové politice

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,14 procenta a uzavřel na 30 273,87 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,20 procenta na 3783,28 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 0,25 procenta na 11 148,64 bodu.

USA

Americké akcie po dvou dnech výrazného růstu uzavřely obchodování poklesem. Přispěla k tomu mimo jiné vyjádření zástupců americké centrální banky (Fed), podle nichž zůstanou úrokové sazby kvůli inflaci na vysoké úrovni. Foto: iStock

Organizace ADP oznámila, že americké soukromé podniky minulý měsíc zvýšily počet nových zaměstnanců. Tento vývoj naznačuje, že rostoucí sazby a přísnější finanční podmínky nastolené Fedem zatím neomezily poptávku po pracovní síle, napsala Reuters.

Podle ukazatele FedWatch burzy CME se očekává, že Fed na zasedání na počátku listopadu přistoupí ke čtvrtému zvýšení úrokových sazeb v řadě o 0,75 procentního bodu.

Inflace je problematická a Fed se bude držet svého kurzu, konstatovala v rozhovoru s televizí Bloomberg šéfka centrální banky v San Francisku Mary Dalyová. „Cesta je jasná: zvýšíme sazby do restriktivního pásma a pak je tam nějakou dobu udržíme,“ řekla. „Jsme odhodláni snížit inflaci a budeme se držet svého kurzu, dokud toho nedosáhneme,“ dodala.

Na devizových trzích dolar po úterním propadu posílil ke koši měn. Na trhu opadla chuť riskovat.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21:10 SELČ stoupal o jedno procento na 111,17 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu klesalo také o jedno procento na 0,9886 USD. Libra vůči dolaru ztrácela 1,4 procenta na 1,1319 USD. Dolar k japonskému jenu stoupal o 0,3 procenta na 144,57 JPY. Jednotná evropská měna vůči jenu klesala o 0,7 procenta na 142,90 JPY.

(ČTK)