Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA oslabily, trh se obává agresivního zvyšování úrokových sazeb Fedem

Americké akcie oslabily. Přispěl k tomu komentář zástupce americké centrální banky (Fed) a statistika, která ukázala, že americký trh práce zůstává napjatý. Někteří investoři se proto obávají, že Fed bude dále agresivně zvyšovat úrokové sazby.

graf
americký trh práce zůstává napjatý. Středeční statistika detailně popsala silný růst maloobchodních tržeb v USA v minulém měsíci. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,02 procenta a uzavřel na 33 546,32 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,31 procenta na 3946,56 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,35 procenta na 11 144,96 bodu.

Prezident Federální rezervní banky v St. Louis James Bullard uvedl, že Fed musí pokračovat ve zvyšování sazeb, protože jeho dosavadní zpřísňování měnové politiky „mělo jen omezený vliv na pozorovanou inflaci“.

Počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden klesl. To naznačuje, že americký trh práce zůstává napjatý. Středeční statistika detailně popsala silný růst maloobchodních tržeb v USA v minulém měsíci, což signalizuje, že ekonomika by zvýšení úrokových sazeb přestála, napsala agentura Reuters.

Na devizových trzíchpo představení britského rozpočtu oslabila libra. Britský ministr financí Jeremy Hunt oznámil mimo jiné zvyšování daní a zpřísnění veřejných výdajů ve snaze obnovit ekonomickou reputaci země a ochladit inflaci.

Kolem 22:15 SEČ libra k dolaru odepisovala 0,4 procenta na 1,1866 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, stoupal ve stejnou dobu o 0,3 procenta na 106,64 bodu. Euro vůči dolaru ztrácelo čtvrt procenta na 1,0369 USD. Dolar k japonskému jenu stoupal o půl procenta na 140,16 JPY. Jednotná evropská měna k jenu stoupala o 0,2 procenta a pohybovala se kolem 145,34 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika