Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA oslabily, investoři očekávají zvyšování úrokových sazeb Fedem

Americké akcie oslabily. Růst na počátku seance, který podnítily zisky akcií velkých firem jako IBM, později zvrátily údaje o americkém trhu práce a komentáře jednoho ze zástupců americké centrální banky (Fed). Ty u investorů posílily očekávání, že Fed bude nadále agresivně zvyšovat úrokové sazby.

Fed
Investoři očekávají, že Fed na svém listopadovém zasedání oznámí čtvrté zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu v řadě. Nevylučují, že základní úrokovou sazbu zvýší o jeden procentní bod. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,30 procenta a uzavřel na 30.333,59 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,80 procenta na 3665,78 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,61 procenta na 10.614,84 bodu.

Akcie na začátku seance zpočátku rostly, k čemuž přispěly zisky společností jako IBM či AT&T. Akcie první z nich si po zveřejnění optimistických čtvrtletních výsledků připsaly 4,7 procenta. Technologická firma nadto uvedla, že očekává překročení celoročních cílů růstu tržeb. Telekomunikační společnost AT&T zvýšila svůj výhled celoročního zisku a její akcie stouply o 7,7 procenta.

Americké akciové indexy však později smazaly zisky a oslabily. Pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ukázal, že měnová politika Fedu zaměřená na zvyšování úrokových sazeb měla jen malý vliv na napjatý americký trh práce, napsala agentura Reuters.

Vzhledem k současnému vývoji inflace „se Fed aktivně snaží zpomalit ekonomiku“, řekl prezident Federální rezervní banky ve Filadelfii Patrick Harker. „Ještě nějakou dobu budeme zvyšovat sazby“, dodal.

Akcie automobilky Tesla odepsaly 6,7 procenta. Výrobce elektromobilů ve třetím čtvrtletí navzdory inflaci a obavám z vývoje ekonomiky meziročně zdvojnásobil čistý zisk. Tržby byly rekordní, ale zaostaly za očekáváním. Automobilka upozornila na přetrvávající problémy v dodavatelském řetězci.

Investoři očekávají, že Fed na svém listopadovém zasedání oznámí čtvrté zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu v řadě. Nevylučují, že základní úrokovou sazbu zvýší o jeden procentní bod.

Na devizových trzích se pozornost soustředila na japonský jen a britskou libru. Kurz japonské měny na devizových trzích poprvé od roku 1990 spadl na 150 jenů za dolar. To je psychologická hranice, která by podle analytiků mohla japonské úřady donutit jednat. Japonská vláda prozatím zesílila slovní intervenci, důležité bude teď zejména to, jak se zachová centrální banka, až se bude příští týden zabývat měnovou politikou. Britská měna prudce zpevnila po demisi britské premiérky Liz Trussové, posléze ale zisky smazala a k americké měně oslabuje.

Krátce po 21:50 SELČ se dolar prodával zhruba za 150,22 JPY. Euro k dolaru rostlo o 0,1 procenta a pohybovalo se kolem 0,9779 USD, nadále však zůstává slabší než americká měna. Euro k jenu přidávalo 0,3 procenta na 146,91 JPY. Libra k dolaru klesala do desetiny procenta na 1,1213 USD. Po oznámení rezignace britské premiérky se vyšplhala až na 1,13 USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika