Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA mírně oslabily po silném růstu v minulém týdnu

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,14 procenta a uzavřel na 32 798,40 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,28 procenta na 4118,63 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,18 procenta na 12 368,98 bodu.

graf

Americké akcie mírně oslabily po silném růstu v minulém týdnu. K poklesu velkou měrou přispěly energetické společnosti, které se dostaly pod tlak kvůli levnější ropě. Foto: iStock

Minulý týden akcie těžily ze spekulací, že americká centrální banka (Fed) by vzhledem ke slabým údajům o ekonomice nemusela zvyšovat své úrokové sazby tak agresivně, jak se původně předpokládalo. Akciový trh v USA v poslední době podporují rovněž překvapivě příznivé firemní výsledky za druhé čtvrtletí. Za celý červenec tak indexy S&P 500 a Nasdaq vykázaly nejprudší měsíční nárůst od roku 2020.

Na akciovém trhu nicméně stále přetrvává nejistota. „Stále je tu mnoho otázek ohledně toho, zda jsme již z ekonomického hlediska z nejhoršího venku. A to pravděpodobně nejsme,“ uvedl analytik Tom Martin ze společnosti GLOBALT Investments.

Na devizovém trhu americký dolar kvůli spekulacím o méně agresivním zvyšování úroků v USA oslaboval. Vůči japonskému jenu tak sestoupil až na nejnižší úroveň od poloviny června.

Euro si kolem 22:00 SELČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,4 procenta na 1,0260 USD. Vůči japonskému jenu dolar ve stejnou dobu ztrácel 1,2 procenta na 131,67 JPY.

„Skutečná pozornost se upírá k tomu, zda Fed zpomalí zvyšování úrokových sazeb,“ uvedl analytik Marc Chandler ze společnosti Bannockburn Global Forex. Tento týden investoři čekají zejména na páteční údaje o červencovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. „Pravděpodobně se potvrdí, že zlepšování se situace na trhu práce ztrácí na síle,“ řekl Chandler.

(ČTK)