Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA mírně oslabily, investoři čekají na hospodářské statistiky

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, včera klesl o 0,16 procenta a zakončil obchodování na 35 333,47 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,20 procenta na 4550,43 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,07 procenta na 14.241,02 bodu.

akcie
Akcie v USA mírně oslabily, investoři čekají na hospodářské statistiky. Foto: iStock

Po čtvrtečním Dni díkůvzdání následovala slevová akce Black Friday, na niž navázaly výprodeje pod názvem Cyber Monday. Společnost Adobe Analytics odhaduje, že zákazníci během této akce utratí rekordních 12 miliard dolarů (přes 266 miliard Kč). Jedná se o další známku zdraví amerického spotřebitele, napsala agentura Reuters. Výdaje spotřebitelů se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí zhruba 70 procenty.

„Trhy si dávají pauzu, aby strávily zisky, které jsme zaznamenali v listopadu,“ konstatoval analytik Tom Hainlin ze společnosti U.S. Bank Wealth Management.

„Po čtyřech týdnech velmi silné a pozitivní tržní aktivity vidíme, že si investoři dávají pauzu a zaměřují se na data,“ řekl šéf společnosti AXS Investments Greg Bassuk. „Tento týden se všichni zaměří na další údaje o inflaci a také na spotřebitelskou důvěru a výdaje, abychom zjistili, zda spotřebitelé udrželi krok s akciovým trhem,“ dodal.

Odolnost spotřebitelů a napjatá situace na trhu práce při známkách útlumu ekonomiky nutí některé odborníky k úvaze, že se americká centrální banka (Fed) sice nachází na konci svého cyklu zpřísňování měnové politiky, ale mohla by ponechat restriktivní úrokové sazby v platnosti déle, než se očekávalo. Většina investorů se domnívá, že Fed ponechá příští měsíc úrokové sazby beze změny.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika