Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA díky finančním a průmyslovým firmám vzrostly, dolar posílil

Hlavní americké akciové indexy ke konci obchodování smazaly předchozí ztráty a uzavřely s mírným ziskem. Přispěly k tomu hlavně akcie finančních a průmyslových podniků. Investoři se připravovali na týden, který bude plný firemních výsledků a komentářů od představitelů centrální banky USA (Fed), ve kterých by mohli naznačit další vývoj úrokových sazeb.

akcie
Hlavní americké akciové indexy ke konci obchodování smazaly předchozí ztráty a uzavřely s mírným ziskem. Přispěly k tomu hlavně akcie finančních a průmyslových podniků. Foto: iStock

Index Dow Jones vzrostl o 100,71 bodu, tedy 0,3 procenta, na 33.987,18 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se zvýšil o 13,68 bodu, čili 0,33 procenta, na 4151,32 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 34,26 bodu, neboli 0,28 procenta, na 12.157,72 bodu.

„Trhy jsou trochu ve vyčkávacím režimu,“ uvedl stratég firmy Edward Jones Angelo Kourkafas. „Čeká nás spousta firemních výsledků a za pár týdnů rozhodnutí Fedu o sazbách.“

Minulý týden již zveřejnilo výsledky hospodaření několik bank a jejich výsledky byly silné. Tento týden oznámí výsledky další banky jako Goldman Sachs Group, Bank of America a Morgan Stanley. Z dalších společností se tento týden čekají výsledky firem Johnson & Johnson, Tesla a Netflix.

Akcie firmy Alphabet oslabily kvůli zprávě, že jihokorejská firma Samsung Electronics zvažuje, že by se výchozím vyhledávačem v zařízeních Samsungu mohl stát Bing od firmy Microsoft, který by tak nahradil Google.

Investoři očekávají, že zisky společností z indexu S&P 500 za první čtvrtletí klesly meziročně o 4,8 procenta. Budou se také snažit posoudit výhledy vedoucích pracovníků po bankovní krizi z minulého měsíce, která by podle některých očekávání mohla urychlit hospodářský pokles, napsala agentura Reuters.

Nejnovější statistika ukázala, že aktivita ve zpracovatelském sektoru ve státě New York poprvé za pět měsíců vzrostla. To naznačuje, že by centrální banka USA na svém zasedání příští měsíc mohla zvýšit úrokové sazby. To pomohlo vzhůru americkému dolaru.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,5 procenta na 102,08 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,6 procenta na 1,0934 USD. Dolar k jenu stoupl o půl procenta na 134,43 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,1 procenta na 146,93 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika