Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA díky bankám a jednání o dluhovém stropu vzrostly, dolar posílil

Americké akcie posílily. Pomohlo jim oživení regionálních bank, které zmírnilo obavy z eskalace problémů v bankovního sektoru, a optimismus ohledně možné dohody o dluhovém stropu.

akcie
Americké akcie posílily. Pomohlo jim oživení regionálních bank. Foto: iStock

Index Dow Jones vzrostl o 408,63 bodu, tedy 1,24 procenta, na 33 420,77 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 stoupl o 48,87 bodu, neboli 1,19 procenta, na 4158,77 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 157,51 bodu, čili 1,28 procenta, na 12 500,57 bodu.

Americký prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy zopakovali své odhodlání brzy uzavřít dohodu o zvýšení dluhového stropu, která zabrání ekonomicky katastrofální platební neschopnosti. Pokud by dohoda nebyla uzavřena do 1. června, mohlo by to podle amerického ministerstva financí znamenat, že vláda nebude mít peníze na placení svých závazků.

Náladu na trhu výrazně zlepšil růst akcií regionálních bank v čele s Western Alliance Bancorp. Ta v úterý uvedla, že její vklady za tři měsíce do 12. května vzrostly o více než dvě miliardy dolarů. Index regionálních bank KBW posílil o téměř sedm procent, nejvíce od počátku ledna 2021.

Posílily také akcie výrobce elektromobilů Tesla po úterní valné hromadě akcionářů. Šéf Elon Musk se mimo jiné zmínil o dvou nových modelech pro masový trh, které firma vyvíjí, a potvrdil, že dodávky dlouho odkládaného pick-upu Cybertruck začnou ještě letos. Informovaný zdroj také agentuře Reuters řekl, že firma navrhuje zřízení závodu v Indii. Zisky si připsaly i akcie maloobchodních firem Target a TJX Companies, jejichž hospodaření za první čtvrtletí překonalo očekávání.

Americký dolar posílil a ke koši měn během dne stoupl až na nejvyšší hodnotu za sedm týdnů. Podpořil ho zájem o bezpečné investice v souvislosti s rizikem nesplácení amerického dluhu. Obchodníci také omezili sázky na brzké snížení úrokových sazeb v USA po příznivých údajích o výdajích spotřebitelů a výstavbě domů.

V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,3 procenta na 102,85 bodu, když během dne vystoupil až na 103,12 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 procenta na 1,0842 USD. Dolar k jenu posílil o 0,9 procenta na 137,63 JPY. Kurz eura vůči jenu se zvýšil o 0,7 procenta na 149,18 bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika