Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,11
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Světová ekonomika
Akcie v USA po zprávě ECB prudce klesly, slabší je i euro

Akcie ve Spojených státech včera čtvrtou seanci za sebou oslabily. Byla to zejména reakce na zprávu Evropské centrální banky (ECB), že odkládá zvyšování úrokových sazeb a že nabídne nové půjčky komerčním bankám. Tím se mezi investory ještě zvýšily obavy o další vývoj globálního ekonomického růstu. Na devizových trzích posílil dolar.

Akcie oslabily v reakci na zprávu Evropské centrální banky (ECB), že odkládá zvyšování úrokových sazeb a že nabídne nové půjčky komerčním bankám. Foto: iStock

Dow Jonesův index odepsal 0,78 procenta a uzavřel na 25.473,23 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesl o 0,81 procenta na 2748,93 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,13 procenta na 7421,46 bodu.

ECB po zasedání měnového výboru oznámila, že základní úrokové sazby letos nezvýší a že ke zpřísnění měnové politiky přistoupí nejdříve příští rok. Od září také spustí nový úvěrový program pro banky.

ECB rovněž snížila výhled ekonomického růstu a inflace v eurozóně na letošní rok a prezident ECB Mario Draghi varoval, že region je v období pokračujícího útlumu a všudypřítomné nejistoty.

Růst se zastavil

Nejhůře si včera vedly finanční společnosti a výrobci spotřebního zboží, které není považováno za nezbytné. Jedinými sektory, které posílily, byly realitní a energetický.

Akcie na začátku roku silně rostly díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude méně agresivní při zvyšování úrokových sazeb. Nyní se však růst zastavil. Index S&P 500 letos posílil zhruba o deset procent, investoři však nyní uvádějí, že není jasné, co by mohlo být dalším impulzem k růstu cen akcií, uvedla agentura Reuters.

Euro v reakci na oznámení ECB oslabilo a vůči dolaru se propadlo až na nejnižší hodnotu od června 2017. Dolar naopak ke koši měn vystoupil nejvýše od prosince. Obchodníci sázejí na to, že Spojené státy si v příštích měsících povedou mnohem lépe než Evropa, a to i přes některé známky zpomalení americké ekonomiky.

Euro vůči dolaru kleslo o 1,1 procenta na 1,1184 USD, k japonskému jenu odepsalo 1,2 procenta na 124,79 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vzrostl o 0,8 procenta na 97,69 bodu.

(ČTK)