Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA po zmírnění obav z varianty omikron vzrostly, dolar stoupl

Akcie ve Spojených státech zahájily nový týden růstem a smazaly část pátečních ztrát způsobených zprávou o nové variantě koronaviru nazvané omikron. Investory částečně uklidnily komentáře amerického prezidenta Joea Bidena k omikronu. Dařilo se hlavně technologickým firmám.

Akcie ve Spojených státech zahájily nový týden růstem. Foto: iStock

Index Dow Jones stoupl o 236,6 bodu, tedy 0,68 procenta, na 35.135,94 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 60,65 bodu, čili 1,32 procenta, na 4655,27 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 291,18 bodu, neboli 1,88 procenta, na 15.782,83 bodu.

Indexy S&P a Dow Jones utrpěly v pátek nejvyšší denní procentní pokles za několik měsíců, protože investoři se obávali, že nová varianta koronaviru způsobí narušení ekonomiky. Biden ale dnes uvedl, že případná omezení v souvislosti omikronem zatím nejdou v plánu. Poznamenal sice, že tato varianta je důvodem k obavám, ne však k panice.

Nejlépe si dnes vedly technologické společnosti v čele s firmami Apple, Amazon.com a Tesla. Dílčí index technologických společností S&P si připsal téměř tři procenta.

Akcie Twitteru však zvrátily počáteční zisky a klesly. Firma dnes oznámila, že její generální ředitel Jack Dorsey odstupuje a jeho nástupcem se stává dosavadní technický ředitel firmy Parag Agrawal.

Oslabily také akcie farmaceutické společnosti Merck & Co. Aktualizované údaje ze studie jejího experimentálního léku na covid-19 ukázaly nižší účinnost při snižování rizika hospitalizace a úmrtí, než se dříve uvádělo, napsala agentura Reuters.

Americký dolar dnes posílil ke koši měn. Obavy z nové varianty koronaviru ustoupily a vlády po celém světě se snaží získat další informace k nové variantě a jejímu dopadu. V pátek zpráva o nové variantě vyvolala výprodej na finančních trzích kvůli obavám, že dále naruší posilující ekonomické oživení z dvouleté pandemie. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale uvedla, že zatím není jasné, zda varianta omikron je přenosnější než jiné varianty či zda způsobuje závažnější onemocnění.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,2 procenta na 96,27 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,3 procenta na 1,1283 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,3 procenta na 113,65 JPY. Euro k jenu oslabilo o 0,1 procenta na 128,19 JPY.

(ČTK)