Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA posílily, index S&P 500 uzavřel na rekordu

Americké akcie včera posílily, index S&P 500 tak poprvé od září uzavřel na novém rekordním maximu, napsala agentura AP. Příznivé firemní výsledky totiž převážily nad obavami z negativních hospodářských dopadů koronaviru.

Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,36 procenta na 3585,15 bodu. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si včera připsal 1,37 procenta a uzavřel na 29 479,81 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,36 procenta na 3585,15 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 1,02 procenta na 11 829,29 bodu.

Akcie mediální společnosti Walt Disney posílily o zhruba dvě procenta. Firma sice vykázala čtvrtletní ztrátu, ta ale byla výrazně nižší, než očekávali analytici. Akcie výrobce síťového zařízení Cisco Systems si připsaly dokonce sedm procent, protože jeho čtvrtletní výsledky ukázaly nárůst poptávky související s rozmachem práce z domova.

Tyto zprávy podle analytika Toma Martina ze společnosti Globalt Investments pomohly kompenzovat obavy z rostoucího počtu nových případů nákazy koronavirem.

Na devizovém trhu posilovaly japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty. Těžily z obnovených obav z negativních dopadů pandemie covidu-19. Smazaly tak část ztrát z tohoto týdne, za kterými stál optimismus ohledně vakcíny proti koronaviru. Mírně dnes rostlo také euro, které si kolem 22:00 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba čtvrt procenta na 1,1832 USD.

Dolar ve stejnou dobu vykazoval vůči švýcarskému franku pokles o 0,2 procenta na 0,9127 CHF a vůči japonskému jenu ztrácel téměř půl procenta na 104,63 JPY.

Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech začátkem týdne oznámily, že jejich vakcína na covid-19 je podle počátečních testů účinná z více než 90 procent. Představitelé Evropské centrální banky (ECB) i americké centrální banky (Fed) však později varovali, že hospodářské vyhlídky zůstávají nejisté.

„Je těžké udržet optimismus, kdy počet případů nákazy koronavirem pokračuje v růstu,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solution. „Trh vidí světlo na konci tunelu, stále se však nacházíme v tunelu,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika