Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA po oznámení WHO změnily směr a posílily, dolar klesl

Americké akcie včera téměř celý den klesaly. Poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli šíření nového koronaviru globální stav zdravotní nouze, však své ztráty smazaly a nakonec skončily se ziskem.

WHO popisuje stav zdravotní nouze jako „mimořádnou událost“, která představuje nebezpečí pro další země a vyžaduje koordinovaný mezinárodní zásah. Foto: WHO

Index Dow Jones stoupl o 124,99 bodu, tedy 0,43 procenta, na 28.859,44 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se zvýšil o 10,26 bodu, neboli 0,31 procenta, na 3283,66 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 23,77 bodu, čili 0,26 procenta na 9298,93 bodu.

WHO popisuje stav zdravotní nouze jako „mimořádnou událost“, která představuje nebezpečí pro další země a vyžaduje koordinovaný mezinárodní zásah. Podle WHO v posledních týdnech bylo šíření nemoci nebývalé, zatím však nenavrhla omezení cestování nebo obchodu. Podle analytiků trh pozitivně reagoval na přijetí preventivních opatření.

Akcie sociální sítě Facebook klesly o 6,14 procenta. Firma varovala před zpomalením růstu, protože její podnikání již dosáhlo stupně zralosti, a oznámila také růst čtvrtletních výdajů. Akcie Microsoftu a výrobce aut Tesla naopak po výsledcích hospodaření za poslední tři měsíce loňského roku posílily.

Prognózy čtvrtletních zisků firem z indexu S&P 500 se zlepšily. Údaje společnosti Refinitiv ukazují, že zisky za čtvrté čtvrtletí by mohly stoupnout o 0,7 procenta. Na počátku výsledkové sezony analytici čekali pokles o 0,6 procenta, napsala agentura Reuters.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se loni zvýšil o 2,3 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 2016. Údaje také ukázaly, že růst spotřebitelských výdajů, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, v závěru roku výrazně zpomalil.

Americký dolar po zprávě o HDP oslabil. Dolar tak ukončil předchozí růst způsobený obavami z ekonomických dopadů nového koronaviru šířícího se z Číny.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 97,85 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,2 procenta na 1,1033 USD a k jenu o 0,1 procenta na 108,91 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 procenta na 120,16 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika