Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA opět posílily, index S&P 500 uzavřel na novém rekordním maximu

Americké akcie počtvrté za sebou posílily, index S&P 500 tak uzavřel obchodování na novém rekordním maximu. Kromě poklesu obav z hospodářských dopadů nové koronavirové varianty omikron přispěly k růstu akciového trhu také příznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech.

Americké akcie počtvrté za sebou posílily, index S&P 500 tak uzavřel obchodování na novém rekordním maximu. Kromě poklesu obav z hospodářských dopadů nové koronavirové varianty omikron přispěly k růstu akciového trhu také příznivé údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si včera připsal 0,98 procenta a uzavřel obchodování na 36 302,38. Širší index S&P 500 stoupl o 1,38 procenta na 4791,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,39 procenta na 15 871,26 bodu.

Nedělní údaje společnosti Mastercard ukázaly, že maloobchodní tržby v USA se v období od začátku listopadu do 24. prosince, tedy v klíčové předvánoční sezoně, zvýšily o 8,5 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší nárůst za 17 let.

Akcie leteckých společností nicméně oslabovaly kvůli pokračujícímu rušení letů v souvislosti s šířením varianty omikron. Akcie firmy United Airlines ztratily téměř 0,7 procenta a akcie konkurenta Delta Air Lines zhruba 0,8 procenta.

Na devizovém trhu se kurz eura vůči americkému dolaru držel bez výraznějších změn. Kolem 22:00 SEČ si jednotná evropská měna připisovala necelou desetinu procenta na 1,1328 USD. Podle agentury DPA euro od poloviny minulého týdne těží z příznivého vývoje na akciových trzích.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika