Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Světová ekonomika
Akcie v USA mírně stouply, v centru pozornosti je summit USA-KLDR

Americké akcie zahájily týden mírným růstem. Pozornost investorů se přesunula od neshod na víkendovém summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 k úterní schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Na devizových trzích se zvyšoval kurz eura.

Akcie USA stouply. Dow Jonesův index, širší index S&P 500 i Nasdaq Composite vzrostly. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si včera připsal 0,02 procenta a obchodování uzavřel na 25.322,31 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,11 procenta na 2782 bodů, index technologického trhu Nasdaq Composite pak přidal 0,19 procenta na 7659,93 bodu.

Trump by se měl s Kimem především zabývat otázkou odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje. Půjde o vůbec první schůzku amerického prezidenta s nejvyšším představitelem KLDR.

Investoři čekají i na výsledky zasedání centrálních bank Spojených států, eurozóny a Japonska, která se uskuteční v průběhu tohoto týdne. Všeobecně se předpokládá, že americká centrální banka (Fed) ve středu přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Evropská centrální banka (ECB) by pak ve čtvrtek měla jednat o tom, zda letos ukončí program nákupů dluhopisů.

Na devizových trzích euro posilovalo vůči americkému dolaru i dalším světovým měnám. Trh reagoval především na vývoj v Itálii, kde ministr hospodářství Giovanni Tria o víkendu ujistil, že nová koaliční vláda neplánuje odchod země z eurozóny.

(ČTK)