Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Akcie v USA kvůli obavám z vývoje na Ukrajině klesly, dolar vzrostl

Index Dow Jones klesl o o 464,85 bodu, tedy 1,38 procenta, na 33.131,76 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 79,26 bodu, čili 1,84 procenta, na 4225,5 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 344,03 bodu, neboli 2,57 procenta, na 13 037,49 bodu.

Zhoršující se geopolitické napětí poškodilo náladu investorů, která již byla oslabena obavami z agresivního zpřísňování měnové politiky americkou centrální bankou (Fed) v rámci boje proti inflaci. Foto: iStock

Nasdaq se od počátku letošního roku propadl o více než 15 procent. Index S&P 500 pak potvrdil již v předchozí seanci korekci, když ze svého rekordního maxima z 3. ledna klesl o víc než deset procent.

Americké ministerstvo zahraniční uvedlo, že invaze Ruska na Ukrajinu je blízko, a dodalo, že Washington nezaznamenal žádné náznaky, že by Rusové ustoupili. Moskva také začala evakuovat své velvyslanectví v Kyjevě, což naznačuje možný ruský vojenský útok. K obavám investorů přispěl i rozsáhlý kybernetický útok na ukrajinské státní internetové stránky.

Zhoršující se geopolitické napětí poškodilo náladu investorů, která již byla oslabena obavami z agresivního zpřísňování měnové politiky americkou centrální bankou (Fed) v rámci boje proti inflaci, napsala agentura Reuters.

Americký dolar nakonec mírně posílil, obchodování však bylo velmi rozkolísané. Investoři se snažili vstřebat nejnovější vývoj kolem ukrajinské krize. Dolar v poslední době kvůli zvyšujícímu se napětí na Ukrajině spíše oslaboval, protože situace podpořila spekulace, že Fed by mohla být na svém březnovém zasedání méně agresivní při zpřísňování měnové politiky.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,2 procenta na 96,21 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 procenta na 1,1306 USD. Kurz dolaru k jenu zůstal téměř beze změny na 115,02 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,2 procenta na 130,02 JPY.

(ČTK)