Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA klesly, na trhu převážily obavy z nové varianty koronaviru a inflace

Americké akcie zahájily ve středu obchodování růstem. Na trhu posléze převážilo znepokojení kvůli nové variantě koronaviru omikron, prudce rostoucí inflaci a měnové politice americké centrální banky (Fed). Hlavní tři indexy amerického burzovního trhu zisky smazaly a obchodování uzavřely výrazným poklesem.

Hlavní tři indexy amerického burzovního trhu včera zisky smazaly a obchodování uzavřely výrazným poklesem. Ilustrační foto: iStock

Index Dow Jones se snížil o 1,34 procenta na 34.022,04 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 odepsal 1,18 procenta na 4513,04 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 1,83 procenta na 15 254,05 bodu.

Index S&P 500 si dříve během seance připsal až 1,9 procenta. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) však později oznámilo první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v Kalifornii, který se 22. listopadu vrátil z Jihoafrické republiky a o týden později měl pozitivní test na koronavirus.

Fed bude zřejmě na svém příštím zasedání jednat o rychlejším omezování nákupu aktiv, naznačil v úterý před bankovním výborem Senátu šéf centrální banky Jerome Powell. Tvůrci měnové politiky se podle něj musí připravit na možnost, že inflace ve druhé polovině příštího roku neustoupí, jak se očekávalo.

Powellovy komentáře vyvolaly mezi některými investory také spekulace o možném zrychlení tempa zvyšování úrokových sazeb. Trh se domnívá, že Fed začne sazby zvyšovat v příštím roce.

„Trh se potýká s obavami z varianty omikron, která může, ale nemusí obejít vakcínu, a z Powella, který je více jestřábí, než se očekávalo,“ uvedl analytik Chris Zaccarelli ze společnosti Independent Advisor Alliance. Odkazoval přitom na možné zpřísnění měnové politiky Fedu.

Na devizových trzích včera mírně posílil americký dolar. Na trh se po úterním vystoupení Powella částečně vrátila chuť riskovat.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika