Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA klesly navzdory opatření Fedu na podporu ekonomiky

Akcie v USA včera kvůli obavám z ekonomických dopadů koronaviru klesly, a to navzdory sérii dalších rázných opatření americké centrální banky (Fed) na podporu ekonomiky. Akcie dolů poslaly mimo jiné zprávy o narůstajícím počtu obětí nemoci COVID-19, o přibývání karanténní opatření ve Spojených státech a o blokaci balíčku určeného na pomoc ekonomice opozičními demokraty v americkém Senátu.

S&P 500 odepsal 2,93 procenta na 2237,40 bodu a míří k nejhoršímu měsíci od druhé světové války. Foto: Google

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 3,04 procenta na 18.591,93 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 2,93 procenta na 2237,40 bodu a míří k nejhoršímu měsíci od druhé světové války. Oproti únorovému maximu klesl zhruba o 34 procent. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,27 procenta na 6860,67 bodu.

Fed uvedl, že bude nakupovat neomezené množství vládních dluhopisů a dalších cenných papírů, aby zajistil hladké fungování finančních trhů a udržel úrokové sazby na nízké úrovni. Vytvoří také tři nové úvěrové nástroje, jejichž prostřednictvím napumpuje do ekonomiky až 300 miliard dolarů (7,7 bilionu Kč). Peníze by měly být využity na půjčky pro podniky i spotřebitele.

Ohlášené kroky jsou zatím nejdůraznější reakcí Fedu na negativní hospodářské dopady koronaviru. Centrální banka už v rámci svého nynějšího úsilí o podporu ekonomiky překonala mimořádná opatření, kterými reagovala na finanční krizi z roku 2008.

Futures na americké akcie v první reakci na oznámení Fedu zareagovaly příznivě a smazaly hluboké ztráty, které nabraly po zprávě, že američtí politici se zatím nedohodli na podpoře ekonomiky. Po zahájení obchodování se ale akcie vrátily k poklesu.

Opoziční demokraté už druhý za sebou zablokovali v americkém Senátu masivní balíček určený na pomoc ekonomice USA podlomené současnou pandemií nemoci COVID-19. Podle demokratů neslibuje republikány navržené opatření dostatek peněz nemocnicím a pracovníkům a naopak se příliš zaměřuje na pomoc velkým korporacím.

Na devizovém trhu mírně oslabil americký dolar. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti dalších světových měn, kolem 21:25 SEČ odepisoval čtvrt procenta na 102,56 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,4 procenta na 1,0726 USD. Britská libra vzhledem k dolaru ztrácela 1,1 procenta na 1,1501 USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika