Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v Rijádu v reakci na protikorupční razii krátce oslabily

Akciový trh v saúdskoarabském Rijádu v neděli oslaboval, nejvíce ztrácela investiční společnost Kingdom Holding prince Valída bin Talála. Trh tím reagoval na protikorupční razii, po které bylo v sobotu v Saúdské Arábii, zatčeno 11 princů a současní i bývalí ministři. Mezi zadrženými je právě i princ Valíd bin Talál, miliardář a světoznámý investor s podíly v mnoha společnostech v západním světě. Odpoledne se burza zotavila a její hlavní index uzavřel vyšší o 0,32 procenta na 6978,73 bodu.

V sobotu bylo v Saúdské Arábii zatčeno 11 princů a současní i bývalí ministři. Foto: iStock

V prvních minutách po začátku obchodování index odepisoval až 2,3 procenta. Investiční společnost Kingdom Holding ztrácela až 9,9 procenta, v závěru se ale ztráta snížila na 7,59 procenta. Panickému výprodeji burza unikla, ceny některých blue chips, tedy nejkvalitnějších akcií na trhu, se příliš nezměnily.

Společnost Kingdom Holding včera zveřejnila výsledky hospodaření, ve třetím čtvrtletí vykázala zisk 247,5 milionu rijálů (1,45 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 355 milionů rijálů ve stejném období loni. Příjmy zvýšila o 76 procent na 550 milionů rijálů (3,2 miliardy Kč).

Zadrženo 11 princů a čtyři ministři

Televize Al-Arabíja uvedla, že korunní princ Muhammad bin Salmán založil nový protikorupční výbor, který razii inicioval. Vedle 11 princů byli zadrženi čtyři současní ministři a desítky ministrů minulých vlád, spolu s nimi i několik prominentních podnikatelů. Zátah podle analytiků posiluje mocenské postavení korunního prince.

Pokles kurzů akcií souvisí s obavami, že zadržení podnikatelé budou teď nuceni odprodat podíly v některých firmách, což by mohlo způsobit prodejní tlak, a tedy další pokles kurzu. Také lze očekávat, že klesne objem nových investic na trhu. Místní investoři by ale upevnění moci korunního prince mohli přivítat, protože by tím do budoucna mohla klesnout nejistota. Rychleji by se pak mohly pohnout i plánované ekonomické reformy, včetně privatizace a nových rozvojových projektů.

Oslabovaly i další burzy

Ministerstvo financí včera oznámilo, že rozhodnutí založit protikorupční výbor a zadržet prominentní osoby zvyšuje v království důvěru v právní stát. Zachová také příznivé investiční klima, které země před ekonomickými změnami potřebuje.

Burzy v dalších blízkovýchodních zemích rovněž oslabovaly. Hlavní index burzy v Dubaji v závěru odepisoval zhruba jedno procento, zatímco burza v Kataru ztrácela 0,24 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika