Zlato (oz) / USD
2 381,81
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie Levi Strauss po zahájení obchodů rostou o více než 30 procent

Akcie amerického výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. zahájily první obchodní den na burze růstem o více než 30 procent. Firma se vrací na burzu po více než třech desetiletích a vysoký růst jejích akcií ukazuje, že zájem investorů je silný, což je dobrou zprávou pro další firmy, které se letos chystají vstoupit na akciový trh, včetně firem Lyft a Uber, uvedla agentura Reuters.

Kořeny firmy sahají do roku 1853, kdy bavorský imigrant Levi Strauss v době zlaté horečky otevřel v Kalifornii velkoobchod s textilním zbožím. Foto: Pixabay

Firma ve středu večer oznámila, že stanovila cenu pro primární nabídku až na 17 dolarů, což ohodnotilo firmu na 6,6 miliardy USD (téměř 150 miliard Kč). Původně přitom uváděla, že cena se bude pohybovat v rozmezí 14 až 16 dolarů za akcii. Levi Strauss z primární nabídky získal 623 milionů USD.

Akcie firmy po začátku obchodování stouply o 35 procent na 23 dolarů. Tržní hodnota firmy tak dosáhla devět miliard USD.

Levi Strauss přichází na trh v době, kdy jsou akcie v USA blízko rekordních maxim a obliba džínového oblečení roste. V letech 2017 až 2018 se podle společnosti pro průzkum trhu Euromonitor International celosvětový prodej džínsů zvýšil o 4,3 procenta.

Tržby firmy Levi Strauss, které se připisuje výroba prvních džín, loni stouply o 14 procent na 5,6 miliardy dolarů. Většina tržeb pocházela z prodeje pánského džínového oblečení a americký trh měl na celkových příjmech podíl 55 procent.

Firma bavorského uprchlíka zabodovala patentem

Firma byla již v minulosti veřejně obchodovaná. Na burzu vstoupila v roce 1971 a z prodeje tehdy získala 50 milionů USD, což z ní v té době učinilo jednu z největších primárních nabídek. Rodina si však nechala ve firmě velký podíl. Zisk firmy ale začal klesat a spolu s tím i cena akcií. Potomci Leviho Strausse se proto rozhodli v roce 1984 učinit firmu opět soukromou. Rodina Haasových si i po primární nabídce nechává ve firmě podíl na hlasovacích právech 80 procent.

Firma Levi Strauss vlastní značky Levi’s, Dockers a Denizen. Provozuje zhruba 3000 obchodů, její zboží se však prodává ve více než 50.000 obchodech ve 110 zemích.

Kořeny firmy sahají do roku 1853, kdy bavorský imigrant Levi Strauss v době zlaté horečky otevřel v Kalifornii velkoobchod s textilním zbožím. O dvě desetiletí později se spojil s jedním ze svých pravidelných zákazníků a nechali si patentovat vynález – pracovní kalhoty, jejichž kapsy zpevnili kovovými nýty. Tento den je považován za den zrození džín.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika