Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie evropských bank prudce oslabují, trhy neuklidnilo převzetí Credit Suisse

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabovaly. Bankovní index STOXX 600 ztrácel po zahájení obchodování zhruba tři procenta a byl nejníže za tři měsíce, kolem 11:00 SELČ ale ztráty zmírnil na 1,6 procenta. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Ve stejný čas ztrácely akcie německé banky Deutsche Bank 3,2 procenta, britské Standard Chartered 3,7 a akcie francouzské BNP Paribas 2,8 procenta.

STOXX 600
Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabovaly. Bankovní index STOXX 600 ztrácel po zahájení obchodování zhruba tři procenta a byl nejníže za tři měsíce, kolem poledne ale ztráty smazal. Foto: Google

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse – neboli dluhopisy AT1 – s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes dopoledne ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují přes sedm procent.

Výprodej bankovních titulů oslabil i panevropský index STOXX Europe 600. Ten dnes krátce před 9:30 SEČ ztrácel necelé procento na 432,08 bodu, už v pátek přitom zaznamenal letos největší týdenní pokles. V průběhu dne se ale evropské akcie vzpamatovaly a přehouply se do plusu, zásluhu na tom měly především akcie těžařských firem.

Německé ministerstvo financí dnes přivítalo záchrannou akci na pomoc švýcarské banky Credit Suisse. „Německý finanční systém je stabilní,“ ujistil úřad a dodal, že německé dozorčí orgány situaci pečlivě sledují.

„Budeme nadále velmi ostražití ohledně reakce trhu,“ řekl televizi BFM TV francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Obavy ohledně dohody o převzetí Credit Suisse bankou UBS dnes naopak vyjádřil švýcarský poslanec Roger Nordmann ze sociálnědemokratické strany. „Nová UBS je také dalším obrovským rizikem – bude mít aktiva více než 1500 miliard franků a pro Švýcarsko je prostě příliš velká,“ řekl agentuře Reuters. Sociální demokraté jsou druhou největší stranou ve švýcarském parlamentu a ve vládě mají dva ministry.

„Mělo by být jasné, že po více než týdnu bankovní paniky a dvou intervencích organizovaných úřady tento problém nezmizí. Právě naopak, stal se globálním,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Mike O’Rourke ze společnosti Jones Trading. „Zprávy, že UBS získává Credit Suisse, pravděpodobně zvětší problémy Credit Suisse jejich přesunem do UBS,“ dodal.

„Neklid v evropském bankovním sektoru je z dobrého důvodu. Převzetí Credit Suisse ze strany UBS nebylo vůbec standardní. Bylo protlačeno švýcarskou centrální bankou a regulátory v rekordně krátkém čase a pouze za cenu ohnutí některých pravidel,“ řekl ČTK analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. „Tlak na vyřešení situace byl tak vysoký, že může vyvolávat další otázky ohledně zranitelnosti bankovního sektoru,“ dodal.

Pokles cen akcií bankovních domů se nevyhýbá ani českému trhu: „Výprodeje na zahraničních burzách tlačí dolu i akcie českých bank. Pod největším tlakem se ocitly akcie Moneta Money Bank, jejichž cenu srazil velký prodejce za zvýšených burzovních objemů až o pět procent. Akcie Monety byly přitom v minulých dnech oproti výprodejům v bankovním sektoru poměrně imunní,“ řekl ČTK analytik společnosti Wood & Company Lukáš Novotný s tím, že se ale nedomnívá, že by události posledních týdnů měly nějak zásadně destabilizovat celý bankovní sektor.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika