Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie eurozóny vystoupaly na více než 15leté maximum, ECB zvýšila úroky

Akcie eurozóny vystoupaly na více než 15leté maximum. Evropská centrální banka podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Řada investorů má však za to, že ECB se blíží ke konci cyklu zpřísňování měnové politiky. Index EURO STOXX 50 stoupl o 2,3 procenta na 4447,44 bodu. Je nejvýše od prosince 2007.

STOXX Europe 600
Panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,4 procenta na 471,74 bodu. Ocitl se tak na 17měsíčním maximu. Foto: Google

Panevropský index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,4 procenta na 471,74 bodu. Ocitl se tak na 17měsíčním maximu. Evropská centrální banka (ECB) na svém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Rada guvernérů o zvýšení sazeb rozhodla už podeváté za sebou. Ponechala si však otevřené možnosti, zda bude potřeba úroky ještě zvýšit, čímž se snaží vrátit inflaci ke stanovenému dvouprocentnímu cíli.

„Úroky (centrální banka) podle očekávání zvedla. Ale když se podíváte na některá klíčová slova, ve skutečnosti začala (ECB) vyřazovat některé z nejagresivnějších signálů,“ uvedla analytička Daniela Hathornová ze společnosti Capital.com. „Začínáme pozorovat posun k možnosti, že se úroky zvednou ještě jednou a to bude všechno,“ dodala.

Ve středu americká centrální banka (Fed) zvýšila svou základní úrokovou sazbu podle očekávání o 0,25 procentního bodu do pásma 5,25 až 5,50 procenta. V pátek zasedá japonská centrální banka.

Index STOXX 600 směřuje ke druhém ziskovému měsíci v řadě. Naděje na konec zvyšování sazeb a projevy odolnosti americké ekonomiky kompenzují obavy ze zpomalování ekonomiky a růstu zisků v eurozóně.

Hlavní index milánské burzy FTSE/MIB si připsal 2,3 procenta na 29 597,81 bodu, a je tak nejvýše od roku 2008. Madridský index IBEX dosáhl nejvyšší hodnoty za tři roky,

Akcie největší banky eurozóny BNP Paribas vzrostly o tři procenta. Společnost ve druhém čtvrtletí překonala odhady analytiků ohledně čistého zisku. Akcie Airbusu klesly o 1,6 procenta. Evropský výrobce letadel nedokázal znovu potvrdit svůj nejbližší průmyslový cíl. Koncern Volkswagen snížil svůj výhled letošních dodávek a jeho akcie posléze odepsaly 2,1 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika