Zlato (oz) / USD
1 601,87
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 037,76
0,00 %
EUR / USD
1,08
0,00 %
USD / CZK
23,12
0,00 %
Světová ekonomika
Akcie automobilky Aston Martin klesly na rekordní minimum

Akcie britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin včera klesly na nové rekordní minimum 3,71 libry (asi 104,7 Kč). Od vstupu firmy na londýnskou akciovou burzu loni v říjnu již ztratily 80 procent. Informoval o tom list The Guardian.

Automobilka minulý měsíc zhoršila svou prognózu prodeje na tento rok z 7250 na 6400 vozů. Foto: Aston Martin

Později akcie část ztrát smazaly a stouply na 4,35 libry. Stále to však znamená za včerejší den pokles o sedm procent. Akcie automobilky vstoupily loni na burzu za cenu 19 liber.

Automobilka minulý měsíc zhoršila svou prognózu prodeje na tento rok z 7250 na 6400 vozů. Odkázala přitom na makroekonomickou nejistotu v Británii a Evropě, které se potýkají s pomalým hospodářským růstem a s rizikem odchodu Británie z EU bez dohody na konci října.

Slabší prodej v prvním pololetí – v době, kdy Aston Martin investuje do továrny ve Walesu, kde se bude montovat první sportovně-užitkový vůz automobilky – vedl mnoho investorů k otázce, zda společnost bude potřebovat dát dohromady více financí. To by mohlo vést k vydání dalších akcií a snížilo by to podíl současných akcionářů.

Zhoršení výhledu zvýšilo finanční tlaky na firmu. Ratingová agentura Moody’s automobilce v červenci zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti, a Aston Martin si v důsledku toho půjčuje prostředky za méně výhodných podmínek.

Automobilka je letos ve ztrátě

Britský výrobce luxusních automobilů se v prvním pololetí propadl do ztráty 78,8 milionu liber (2,2 miliardy Kč), zatímco o rok dříve hospodařil se ziskem 20,8 milionu liber. Firma, jejíž auta proslavil mimo jiné fiktivní britský agent 007, to zdůvodnila především slabou poptávkou v Evropě.

Automobilka prochází plánem restrukturalizace, a to už od roku 2014, kdy její otěže převzal výkonný ředitel Andy Palmer. Jeho cílem je obnovit a posílit modelovou řadu a přesunout se do nových segmentů.

(ČTK)