
Hlavní index CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, dnes odepsal 3,15 procenta a uzavřel na 5280,71 bodu. Zaznamenal tak nejhlubší propad od loňského července a je zpět na hodnotách, kde byl v lednu. Index Hang Seng burzy v Hongkongu pak odepsal 2,15 procenta a den uzavřel na 29.236,79 bodu.
Obavy z růstu výnosů klíčových dluhopisů americké vlády doléhají také na aktiva s tradičně nízkým úročením, která se často považují za bezpečný přístav v dobách nejistoty. Je to například japonský jen, švýcarský frank, ale třeba i zlato.
Výnos dluhopisů americké vlády se splatností deset let vystoupil na 1,477 procenta a blíží se ročnímu maximu 1,614 procenta, na němž se ocitl minulý týden.
„Není jasné, jak se chce Fed (americká centrální banka – pozn. ČTK) s výnosy dluhopisů vypořádat,“ řekl analytik Hirokazu Kabeja ze společnosti Daiwa Securities. „Tempo růstu výnosů je mnohem rychlejší, než očekávala většina lidí a spekuluje se, že úřady možná začínají přemýšlet o zpřísnění měnové politiky,“ citovala jej agentura Reuters.
Výnosy se pohybují opačně k cenám. Pokud se tedy výnosy zvyšují, znamená to, že investoři dluhopisy prodávají. Slabší zájem o dluhopisy vychází teď hlavně z předpokladu, že hospodářské oživení po pandemii s sebou přinese vyšší úroky, takže dluhopisy mohou ztratit na atraktivitě.
V Tokiu hlavní index Nikkei 225 oslabil o 2,13 procenta a den uzavřel na hodnotě 28.930,11 bodu. Ocitl se tak na minimu za poslední měsíc. Dál přitom klesá japonský jen k dolaru, americká měna vystoupila na 107,30 JPY v očekávání, že rozdíl mezi úrokovými sazbami v USA a Japonsku se rozšíří, což dolar zatraktivňuje.
Index KOSPI, který sleduje pohyb cen akcií na burze v Soulu, odepsal 1,28 procenta na 3043,49 bodu.
(ČTK)