Zlato (oz) / USD
1 818,61
0,05 %
Zlato (oz) / CZK
38 939,79
0,21 %
EUR / USD
1,14
0,06 %
USD / CZK
21,41
0,26 %
Světová ekonomika
Akcie v Asii kvůli viru dál klesají, Evropa se z hlubokých propadů zotavuje

Akcie v Asii zahájily týden dalším poklesem, čímž reagují na obavy z šíření nové varianty koronaviru zjištěné minulý týden v Jihoafrické republice (JAR). Varianta, pojmenovaná omikron, se mezitím rozšířila do několika zemí a jejich vlády většinou znovu přistupují k omezení leteckého spojení s JAR. Situace na evropských akciových trzích je příznivější, hlavní indexy zahájily obchodování růstem.

V Japonsku hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 odepsal 1,63 procenta na 28.283,92 bodu. Index CSI 300, který zahrnuje největší firmy na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 0,18 procenta na 4851,42 bodu. Foto: iStock

Oslabovala většina trhů v Asii, vedle Japonska a Číny také v Hongkongu nebo Sydney. Ztráty jsou ale mírnější než v pátek, kdy trhy poprvé reagovaly na oznámení o nové variantě koronaviru. Ta je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nebezpečná v tom, že má bezprecedentní počet mutací.

„Finanční trhy budou zřejmě kolísat celý tento týden,“ uvedli podle agentury AP analytici banky Mizuho.

Prudce dolů se v Asii vydaly akcie provozovatelů kasin v Macau. Dolů je srazily zprávy, že úřady tam o víkendu zatkly 11 lidí podezřelých z napojení na pořadatele zakázaných hazardních her a praní špinavých peněz. Mezi zadrženými je také Alvin Chau, zakladatel jednoho z největších hráčských komplexů Suncity Group. Ten podle médií vozí do Macaa velmi bohaté lidi, kteří v kasinech utrácejí značné částky a kterým poskytuje i doplňkové finanční služby.

Akcie MGM China tak na burze v Hongkongu odepsaly přes deset procent, akcie Wynn Macau 7,8 procenta, zatímco akcie Sands China klesly o 5,3 procenta. Všechny tyto firmy jsou místní odnože amerických zábavních gigantů z Las Vegas. Macao je zvláštní administrativní oblastí Číny a zároveň jedinou oblastí v Číně, kde jsou hazardní hry legální.

Naopak v Evropě zahájily akcie týden růstem. Panevropský index STOXX Europe 600 krátce po 11:00 SEČ přidával téměř 0,7 procenta zhruba na 467,1 bodu. Index DAX, který sleduje obchodování na akciové burze ve Frankfurtu nad Mohanem, vykazoval růst o více než 0,3 procenta na 15.309 bodů, index pařížské burzy CAC 40 pak měl k dobru asi 0,7 procenta na 6786 bodů.

V Británii akcie vykazují ještě výraznější zisk, hlavně díky telekomunikační společnosti BT Group, o kterou má podle médií zájem indický konglomerát Reliance. Index londýnské burzy FTSE 100 přidával skoro jedno procento na 7113 bodů.

(ČTK)