Zlato (oz) / USD
1 967,27
0,54 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu USA na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Spojených států na negativní z dosavadního stabilního. To znamená, že by hodnocení úvěrové spolehlivosti země mohla brzy snížit. Své rozhodnutí odůvodnila zhoršením veřejných financí a absencí důvěryhodného plánu fiskální konsolidace, uvedla agentura Reuters. Spojené státy mají u agentury Fitch rating na stupni AAA, což je nejvyšší možná známka.

USA měly již před koronavirovou krizí nejvyšší dluh ze všech zemí s nejvyšší známkou AAA, upozornil Fitch. Foto: iStock

Vysoké deficity a dluh, které rostly již před koronavirovou krizí, začaly narušovat tradiční úvěrovou sílu USA, uvedla agentura. „Je zde rostoucí riziko, že politici USA nebudou po pandemickém šoku konsolidovat veřejné finance dostatečným způsobem, aby se stabilizoval veřejný dluh,“ píše se v prohlášení.

USA měly již před koronavirovou krizí nejvyšší dluh ze všech zemí s nejvyšší známkou AAA, upozornil Fitch. Dodal, že nyní očekává, že do roku 2021 překročí vládní dluh 130 procent hrubého domácího produktu.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru podle stanovených podmínek. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit i levnější půjčky.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika