Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Maďarska na negativní

Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Maďarska na negativní ze stabilního, což znamená, že by mohla v příštích měsících hodnocení úvěrové spolehlivosti země zhoršit. Mezi důvody svého rozhodnutí zařadila vyšší globální úrokové sazby, nestabilní ceny energií, oslabení poptávky od důležitých obchodních partnerů země a slabiny v politice.

rating

Fitch potvrdil rating země na známce BBB, což představuje nižší střední kvalitu dluhu. Hodnocení Maďarska je jen dva stupně od spekulativního pásma. Foto: iStock

Fitch dodal, že očekává s vysokou pravděpodobností zpoždění při vyplácení prostředků z fondů Evropské unie Maďarsku, které jsou pozastaveny kvůli sporu s Bruselem o dodržování zásad právního státu. Zpoždění výplaty by mohlo vyvolat další otázky týkající se důvěryhodnosti politiky země a případně by mohlo poškodit náladu investorů, dodal Fitch.

Tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) má podle agentury letos zpomalit na 0,4 procenta. Klesající reálné mzdy omezí spotřebu domácností a růst investic zpomalí kvůli škrtům ve státních výdajích, dražším úvěrům a vyšším cenám surovin.

Fitch také poukázal na vysokou inflaci v zemi a uvedl, že cenové stropy se ukázaly být jako neúčinné. Průměrná inflace má letos činit 17,6 procenta a svého vrcholu kolem 25 procent dosáhne v prvním čtvrtletí. Celou první polovinu roku má inflace zůstat nad 20 procenty.

Rozpočtový deficit se má podle prognózy Fitche letos snížit na 4,3 procenta HDP. Cílem vlády je deficit 3,9 procenta HDP. Státní dluh v poměru k HDP má dále klesat z očekávaných 73,5 procenta v loňském roce, napsala agentura MTI.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.

(ČTK)