
Energetický sektor vykázal dnes nejhorší výkon z 11 hlavních sektorů indexu S&P, protože ceny ropy klesly kvůli růstu počtu nemocných a restrikcí, zejména v Číně, které vyvolaly obavy o výhled poptávky po pohonných hmotách. Čína hlásí více nakažených covidem-19 a v USA je kvůli variantě delta nejvíce nově nakažených a hospitalizovaných za půl roku.
Posílily dnes finanční společnosti, podpořené růstem výnosů desetiletých amerických státních dluhopisů nad úroveň 1,3 procenta v reakci na zprávu, že počet volných pracovních míst v USA v červnu vystoupil na rekord a že se zvýšil počet lidí přijatých do zaměstnaní. Údaje přinesly další důkaz zlepšení situace na trhu práce.
Silné výsledky hospodaření v posledních dvou týdnech pomohly americkým akciím k růstu na nový rekord. Několik výrazně lepších výsledků významných firem posílilo víru v ekonomické oživení po covidu-19. Doposud zveřejnilo výsledky hospodaření 443 firem z indexu S&P 500, z toho 87,4 procenta jich překonalo očekávání analytiků, což je rekordní údaj. Podle pátečního průzkumu agentury Refinitiv čekají nyní analytici růst zisku firem z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí o 93,1 procenta, napsala agentura Reuters.
Americký dolar na začátku nového týdne posílil. Optimismus z příznivých zpráv z amerického trhu práce ale zbrzdily obavy z toho, jak by rostoucí počet případů nemoci covid-19 ve Spojených státech mohl ovlivnit výhled ekonomiky.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vzrostl o 0,2 procenta na 92,99 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 procenta na 1,1740 USD. Dolar k jenu posílil o 0,1 procenta na 110,33 JPY. Kurz eura vůči jenu klesl o 0,2 procenta na 129,48 JPY.
(ČTK)