Zlato (oz) / USD
2 322,94
0,32 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bezpečný nákup

NÁKUP ZLATA: NENÍ E-SHOP JAKO E-SHOP

  • Diskrétnost u nákupu zlata není radno podceňovat. Zejména u nákupu ve stovkách tisíc korun a více. Věříte v bezpečnost a anonymitu internetu? Věříte, že jste to jen vy a váš e-shop, kdo o transakci ví? Žijeme v době elektronických plateb a internetových obchodů a i přesto, že umožňujeme nákup prostřednictvím ultrabezpečné a moderní prodejní aplikace (e-shopu) vytvořené jednou z top českých vývojářských firem – společností SiteOne.cz, jsme zastánci konzervativního přístupu. Zejména bavíme-li se o podstatných finančních rozhodnutích. Auto nebo dům si přes e-shop také nekoupíte.
    I my preferujeme klasiku. Zavolat, prodiskutovat načasování nákupu a gramáž osobně,
     popřípadě si sjednat schůzku a u prvokupců – těch, kteří zlato ještě nedrželi v ruce – ještě také sáhnout si na to“ a pak se rozhodnout. Se všemi výhodami a garancemi, které nabízíme.zlatý-hák-BMP

 

  • Posledních pár let přineslo, vcelku logicky, obrovský boom e-shopů se zlatem a dalšími drahými kovy. Mnohdy to nejsou ani firmy s.r.o., ale jen OSVČ, které se snaží profitovat na nárůstu zájmu o drahé kovy. Na tom není nic špatného, naopak. Konkurence je vždy plusem pro zákazníka. Avšak kvůli touze získat si zákazníkovu přízeň a jeho objednávku jsme každodenně svědky pokusů o „prodejní praktiky“ hraničící se zákonem. V této souvislosti si dovolujeme nabídnout důležitý link: u nás je obchodníků se zlatem asi 200, nicméně seriózních jen asi deset.

shutterstock_319104137 (1)

  • Pozor na triky! Pozor na extra doplatky! Pozor na ceny! Pozor na dodání! Mnoho e-shopů na nákup zlata nabízí své zboží za dumpingové ceny, které jsou několik procent pod reálnými maloobchodními náklady. „A pak to na vás zkouší“ s argumentem doplatků za tržní pohyb (viz níže),  nebo vám nabídnou jiné zboží, jako jsou medaile nebo mince. Mnohokrát jsme o této praktice od našich zákazníků slyšeli a sami jsme si zahráli na „mystery“ klienta a ověřili si to na vlastní kůži. Pod „London FIX“, tj. denní stanovenou cenu na Londýnské burze drahých kovů (LME), to nikomu certifikovaná rafinérie neprodá. Díky dvacetileté obchodní praxí se zlatem víme, že se cena slitků nebo cihel u velkoobchodních kontraktních nákupů pohybuje mezi 2 – 3,5% (v návaznosti na gramáži). U maloobchodních prodejů jsou „premiums“ ještě vyšší. Jakákoli cena pro koncového zákazníka pod touto hranicí je proto varovným signálem.

Klasický trik:

Kupující bere na vědomí, že podle ustanovení § 53 odst. 8 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů, nelze odstoupit od kupní smlouvy na dodávku zboží, jejichž cena závisí na pohybech cen na finančních trzích, které Prodávající nemůže ovlivnit.

Nebo také:

Obchodník si vyhrazuje právo odstoupit od smlouvy a obchodu, pokud cena závisející na pohybech finančního trhu nebo na trhu se zlatem a jinými kovy, stoupne či klesne nezávisle na vůli Obchodníka, a to tehdy, pokud je cena zboží na finančních trzích menší či větší v době objednání.

Nedivte se, když se při předání cena zvýší a vy budete muset doplácet nemalé peníze. Pozor, u kila to může být i v desítkách tisíc.

Nechcete? Nevadí, peníze vám vrátíme… ale mezitím je cena o x% vyšší. Nebo nabídneme jiné zboží… mince, medaile…

A konečně tento, hraničící nejen s obchodní etikou:

Cena zlata není konečná a je platná pouze, když se obchod zadává do eshopu. Až dorazí platba zákazníka na účet obchodníka, obchodník určí finální cenu prodeje. Tato cena bude odrazem cen zlata a dolaru v ten daný moment. Obchodník poté bez průtahů seznámí zákazníka s cenou konečnou. Zákazník má ale právo obchod neakceptovat. V případě, že jej akceptuje, stává se cena finální.

U tohoto posledního příkladu zejména pozor!

První výstražné znamení: Posíláte peníze, nebo třeba jen část a cena není konečná?

Druhé: Časový odstup několika dnů a tím i fakt, že jak zlato a měny i finanční trhy obecně dávají prodejcům prostor manipulovat s cenou: „Víte, cena je vyšší, protože se docela pohnulo zlato… pohnul se nám dolar…“

A třetí: Otevřeně se nabízí, že obchod nemusíte akceptovat… ale tím, že obchodník z vás – lidově řečeno – nízkou cenou už vylákal peníze, má daleko větší šanci vám nabídnout jiný, „ještě lepší“ produkt za „super cenu“, kdy mnohdy nevědomky platíte také 21% DPH, neboť se nejedná o investiční zlato osvobozené od DPH.

Tyto praktiky zvedají nedůvěru v obchod s fyzickým zlatem a poškozují jiné seriózní obchodníky. Proto se vždy PŘEDEM DOŽADUJTE NEJLÉPE SMLOUVY NEBO VOP.

A JIŽ PŘI PRVOTNÍM DOJEDNÁVÁNÍ OBJEDNÁVKY se ptejte, zdali je cena SKUTEČNĚ finální, zda je finální pro vybraný sortiment, zda bude finální i v den dodání zboží, zda máte garanci zpětného odkupu, zda to vše můžete dostat i písemně.