Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Lidé
Zakladatel Alibaby přišel o titul nejbohatšího člověka v Číně

Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma přišel o titul nejbohatšího člověka v Číně. Podle nového žebříčku nejbohatších lidí Číny, který sestavuje organizace Hurun, mu nyní patří čtvrtá příčka. Na první ho vystřídal Čung Šan-šan, majitel firmy na balenou vodu Nongfu Spring. Jeho majetek činí 550 miliard jüanů (1,9 bilionu Kč), uvedla dnes agentura Reuters.

Hodnota majetku Jacka Ma se za poslední rok zvýšila o 22 procent na 360 miliard jüanů. Foto: Wikimedia

Jack Ma a jeho rodina byli v čele žebříčku v uplynulých dvou letech. Loni v říjnu ale podnikatel upadl v nemilost, když ve svém projevu ostře kritizoval čínský regulační systém.

Na jeho podnikatelské impérium se tak více zaměřily regulační orgány. Mimo jiné musela být zrušena primární veřejná nabídka akcií (IPO) finančně technologické firmy Ant Group, což je divize Alibaby. Tato nabídka měla být největší na světě.

Čung se dostal do čela žebříčku hlavně díky růstu akcií Nongfu Spring, ale také díky růstu akcií výrobce vakcín Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, kterého má rovněž pod kontrolou.

Na druhém místě v žebříčku skončil zakladatel internetové společnosti Tencent Holding Pony Ma. Hodnota jeho majetku se za rok zvýšila o 70 procent na 480 miliard jüanů. Na třetí příčce skončil majitel internetového obchodu Pinduoduo Collin Huang s majetkem 450 miliard jüanů. Meziročně hodnota jeho majetku stoupla o 283 procent.

Do první pětky nejbohatších lidí v Číně se poprvé dostal Čang I-ming, zakladatel firmy ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok. Hurun hodnotu jeho majetku odhadl na 54 miliard USD (1,2 bilionu Kč).

(ČTK)