Zlato (oz) / USD
2 071,42
1,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zahájí-li Trump obchodní válku, zbavte se akcií, radí investor Rogers

Známý investor Jim Rogers spoluzakládal s Georgem Sorosem fond Quantum, kde dokázali zhodnotit svěřené prostředky o 4200 %. Donalda Trumpa vnímá jako kontroverzní osobnost, u níž nikdo nedokáže odhadnout, co udělá. Rogers proto počítá s protichůdnými variantami, ale připravuje se i na nejhorší.

Jim Rogers vnímá Donalda Trumpa jako kontroverzní osobnost, u níž nikdo nedokáže odhadnout, co udělá. Foto: Wikipedia.org
Jim Rogers vnímá Donalda Trumpa jako kontroverzní osobnost, u níž nikdo nedokáže odhadnout, co udělá. Foto: Wikipedia.org

Jim Rogers upozornil, že lidé i trhy očekávají od Donalda Trumpa opravdu hodně. To se projevuje prudkým růstem pozitivní nálady spotřebitelů i podnikatelů. Americké akcie po zvolení nového prezidenta do funkce vzrostly k rekordním hodnotám, protože trhy zachvátilo nadšení ze slíbených prorůstových opatření.

„Je tam hodně optimismu. Když dojde na Donalda Trumpa, lidé se soustředí na pozitiva,“ uvedl Rogers pro server MarketWatch.

Rogers však varoval, že Donald Trump hrozí vyvoláním obchodní války s Čínou i dalšími obchodními partnery. To by kromě poškození celosvětového obchodu mohlo také způsobit, že znesvářené strany zabřednou v klesající spirále končící až skutečnou válkou.

Trump sice mluví nahlas, ale…

„Obchodní války měly vždy katastrofické následky. Vedly k bankrotům i ke skutečným válkám. On (Donald Trump, pozn. red.) velmi touží po obchodní válce a jestli k tomu dojde, prodejte všechno,“ řekl Rogers s odkazem na americké akcie.

Podle něj je však také možné, že se bude Trump soustředit na proklamované zlepšování domácího podnikatelského prostředí. Nový americký prezident sliboval snížení daní, omezení regulace podnikového sektoru a spuštění velkého infrastrukturního programu.

„Pokud udělá ty dobré věci, nastanou opět šťastnější dny. Nejsem si ale jistý, zda pan Trump ví, co hodlá dělat. Několikrát si protiřečil. Mluví sice nahlas, ale jeho slova jsou matoucí,“ řekl Rogers.

Rogers navíc, jako již několikrát předtím, upozornil na neustále rostoucí celosvětové zadlužení, jemuž vévodí USAČínou. Rostoucí zadlužení podle něj jen umocnily nízké úrokové sazby, jež však letos už pravděpodobně porostou. Financování Trumpova infrastrukturního programu pak nejspíš opět proběhne na úkor navýšení zdražujících dluhů, což problém předlužení Spojených států jen umocní.

„Jsme zralí na krizi,“ dodal stručně Rogers.

(ska)

Další z kategorie Lidé