Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

WSJ: Ruský oligarcha nabízí Ukrajině miliardu dolarů, aby se vymanil ze sankcí

Ruský podnikatel Michail Fridman nabídl, že převede do ukrajinské banky, kterou spoluzakládal, miliardu dolarů (24,5 miliardy korun) ze svých osobních prostředků, uvedl deník The Wall Street Journal. Fridman chce svojí nabídkou přesvědčit Británii, aby zrušila sankce, které na něj uvalila, sdělily listu informované zdroje.

Michail Fridman
Michail Fridmana patří s majetkem 12,6 miliardy eur (309 miliard korun) mezi nejbohatší občany Ruska. Foto: Wikimedia

Podobné nabídky jako Fridman potají dělají i další podnikatelé, kteří se po ruském vpádu na Ukrajinu ocitli na sankčních seznamech, a přicházejí s nimi i celé banky nebo jiné společnosti pod sankcemi, uvedl list s odvoláním na své zdroje.

Sám Fridman odmítá, že by s podobným návrhem přišel. Předseda dozorčí rady ukrajinské banky Sens Bank (dříve Alfa Bank) ale deníku The Wall Street Journal řekl, že podnikatel tomuto finančnímu ústavu nabídku učinil. Miliarda dolarů měla být podle předsedy použita na financování rozvoje infrastruktury, zdravotnictví, a potravinové a energetické bezpečnosti.

Britské ministerstvo zahraničí v reakci na informaci uvedlo, že Londýn nepodporuje pokusy vyhnout se sankcím.

Na Fridmana uvalila kromě Británie sankce i Evropská unie. Podnikatel patří s majetkem 12,6 miliardy eur (309 miliard korun) mezi nejbohatší občany Ruska. Je zakladatelem největší ruské soukromé banky Alfa Bank a pod kontrolou má mimo jiné soukromou investiční firmu LetterOne.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé