SB v polovině září oznámila, že přestane vydávat jednu ze svých nejznámějších každoročních publikací Doing Business, která hodnotila země podle toho, jak je snadné v nich podnikat. Reagovala tím na nezávislou zprávu vypracovanou společností WilmerHale, podle níž Georgievová a další nejvyšší činitelé banky naléhali na zaměstnance SB, aby manipulací s daty vylepšili postavení Číny v žebříčku zemí. Ve stejný čas se přitom Georgievová a další snažili přesvědčit Peking, aby zvýšil svoje příspěvky této mezinárodní finanční instituci.
Výkonná rada dnes v prohlášení uvedla, že „informace předložené v průběhu vyšetřování nepoukazovaly přesvědčivým způsobem na to, že by výkonná ředitelka (MMF) sehrála nevhodnou roli pokud jde o zprávu Doing Business 2018, když byla výkonnou ředitelkou SB“.
Georgievová od začátku svou vinu popírá a v minulosti kritizovala vyšetřovací zprávu kvůli tomu, že podle ní obsahuje „zásadní chyby“ a nahrazuje fakta domněnkami.
„Důvěra a integrita jsou úhelnými kameny mezinárodních organizací, kterým jsem věrně sloužila po více než čtyři desetiletí,“ uvedla v reakci na rozhodnutí výkonné rady Georgieovová. Dodala pak, že posledních několik týdnů pro ni bylo náročných i v osobní rovině a vyjádřila „nehynoucí podporu nezávislosti a integritě“ MMF.
Americká ministryně financí Janet Yellenová pak prohlásila, že ačkoliv podle ní není odstoupení Geogievové na místě, „je potřeba přijmout proaktivní kroky pro posílení integrity a důvěryhodnosti dat v MMF“. Ministerstvo financí USA bude kauzu a její budoucí vývoj v MMF i SB bedlivě sledovat. Zpráva firmy WilmerHale podle Yellenové potrhuje nutnost toho, aby akcionáři, jimiž jsou jednotlivé země, „bděle dohlíželi na integritu Fondu i Banky“.
(ČTK)