Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Lidé
Vizionář Elon Musk vyrábí elektroauta a chce vyslat lidi na Mars

Americko-kanadský podnikatel jihoafrického původu Elon Musk se podílel na vzniku internetového platebního systému PayPal a z peněz za jeho prodej založil v roce 2002 úspěšnou společnost SpaceX pro vývoj kosmických raket. Padesátiletý Musk kromě toho změnil svými elektrovozy Tesla i svět automobilového průmyslu. Byznysmen, který se kvůli svému neortodoxnímu chování dostal opakovaně do sporu s americkou Komisi pro cenné papíry a burzy SEC, se nyní dostal do čela žebříčku nejbohatších lidí světa. Časopis Forbes jeho jmění odhadl na 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun) a Musk tak předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose, který si prvenství držel předchozí čtyři roky.

Elon Musk

Musk je označován za technologického vizionáře. Foto: Wikimedia

V posledních letech budil Musk rozruch nejem slovními přestřelkami se SEC, ale také třeba komentáři k bitcoinu i jiným digitálním měnám, které několikrát rozkolísaly jejich kurz, a to oběma směry. Osobnost veleúspěšného podnikatele přiblížilo i jeho loňské vystoupení v americké komediální show Saturday Night Live (SNL) . Tam mimo jiné uvedl, že trpí Aspergerovým syndromem, tedy lehkou formou autismu. V pořadu vysílaném živě také nešetřil vtipy na svůj účet. „Všem, které jsem kdy urazil, chci říct, že jsem přišel s novou verzí elektroaut a vysílám lidi na Mars ve vesmírné raketě. To jste si mysleli, že budu normální, pohodový chlápek?“ prohlásil loni v květnu.

Musk, který se v pondělí stal největším akcionářem své oblíbené sociální sítě Twitter a nyní usedl do její správní rady, je právem označován za technologického vizionáře. Asi nejvíc pozornosti poutá jeho vesmírný program, který spadá pod Space Explorations Technologies (SpaceX). Ta mimo jiné vrátila Spojeným státům schopnost vozit lidi do vesmíru, když 30. května 2020 – v programu financovaném Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) – vyslala do kosmu pilotovanou loď Crew Dragon, který se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě měla dvojici astronautů, kteří se tak stali prvními Američany vynesenými do vesmíru americkou technikou od ukončení programu raketoplánů v roce 2011.

SpaceX také dokázala v roce 2015 vrátit první stupeň raketového nosiče na pevnou zem a nejdražší část rakety se tak mohla začít používat opakovaně. Přistávání nosičů Falcon 9, jež zpočátku připomínalo záběry z vědeckofantastických filmů, je pro SpaceX běžná rutina. Dalším Muskovým vesmírným projektem je satelitní síť Starlink, kterou buduje od roku 2018, kdy do vesmíru vypustil první zkušební družice. Cílem projektu je vytvoření sítě, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Společnost SpaceX už v rámci této iniciativy vypustila do vesmíru přes 2000 družic a jeho satelitní distribuce internetu nyní pomáhá i válčící Ukrajině.

Muskovy aktivity jsou ale mnohem širší. Jím řízená automobilka Tesla udělala z elektromobilů pro pár nadšenců běžnou součást silnic a přinutila prakticky všechny světové výrobce pustit se do vývoje a elektřinou poháněných vozů. První model Tesla Roadster, který se začal prodávat v roce 2008 (a jeden Musk vystřelil i do vesmíru), byl přitom malý sporťák, následovaly spíše luxusnější Tesly S a X. V březnu 2016 pak přišel první vůz pro masový trh, Model 3. Přestože spuštění jeho výroby se neobešlo bez problémů a stále se objevují zprávy o někdy pochybné kvalitě vyrobených aut, pro Teslu znamenal trefu do černého. Titul nejprodávanějšího elektromobilu světa mu patří od března 2020 a dosud se ho globálně prodalo přes milion kusů.

V roce 2016 také Musk založil firmu Neuralink, zaměřenou na vývoj technologií pro propojení lidských mozků s počítači. K tomu prohlásil, že „soupeření států o převahu v oblasti umělé inteligence bude nejpravděpodobnější příčinou třetí světové války“. Je jedním ze sponzorů neziskové firmy Open A.I., která se zabývá výzkumem umělé inteligence, řídí nadace specializující se na vzdělání, obnovitelné energie či dětské lékařství. Před časem Musk šokoval konceptem vysokorychlostního transportního systému hyperloop, který je založený na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely, ten se ale zatím zdá být slepou uličkou.

Rodák z jihoafrické Pretorie, který přišel na svět 28. června 1971, začínal jako programátor, už jako dvanáctiletý prodal za 500 dolarů svůj první program – vesmírnou hru Blastar. V roce 1988 utekl do Kanady, kde měl příbuzné. A to kvůli tomu, že nechtěl nastoupit na vojnu v armádě, která utlačovala černochy. V roce 1992, po dvou letech na univerzitě v Ontariu, odjel do USA, „země neomezených možností“, studovat podnikání na Pensylvánskou univerzitu. V roce 1995 založil s o rok mladším bratrem Kimbalem svou první firmu Zip2, která poskytovala software pro internetové publikování mediálním společnostem.

Koncem 90. let Zip2 prodali firmě Compaq za 307 milionů dolarů. O čtyři roky později založil Musk firmu X.com, která vyvinula elektronický internetový platební systém. V roce 2000 fúzovala se svým konkurentem firmou Confinity, která se specializovala na podobný produkt PayPal. A právě z toho produktu se Muskovi podařilo udělat nejrozšířenější platební systém na internetu, který v roce 2002 koupila firma eBay za 1,5 miliardy dolarů. V roce 2015 se PayPal od eBaye oddělil, ovšem už bez Muska, pro kterého peníze za platební systém znamenaly svobodu a také mu umožnily plnit si své sny o cestách na oběžnou dráhu Země a časem ještě dál.

Musk, který touží dopravit lidi na Mars, byl ženatý s kanadskou spisovatelkou Justine Wilsonovou, která byla jeho láskou na univerzitě a s níž má pět synů. Později se dvakrát oženil a dvakrát rozvedl s anglickou herečkou Talulah Rileyovou. Později žil a zase se rozcházel se zpěvačkou Grimes, se kterou má syna pojmenovaného X AE A-XII Musk a dceru jménem Y, kterou porodila náhradní matka.

(ČTK)