Zlato (oz) / USD
1 962,90
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Úřady v USA zadržely zakladatele zkrachovalé kryptoúvěrové firmy Celsius

Úřady ve Spojených státech zadržely zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé americké kryptoúvěrové společnosti Celsius Network Alexe Mashinského. Sedmapadesátiletý Mashinsky čelí obviněním z podvodů a manipulací. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Společnost Celsius Network vyhlásila bankrot loni v červenci.

Alex Mashinsky
Mashinsky se označoval za „moderního Robina Hooda“ a sliboval investorům výnosy ve výši až 17 procent. Foto: Wikimedia

Úřady tvrdí, že Mashinsky v letech 2018 až 2022 prezentoval zákazníkům firmu Celsius jako moderní typ bankovního ústavu, ve kterém mohou bezpečně uložit svá kryptoaktiva a dostávat z nich úrok. Mashinsky přitom podle úřadů firmu Celsius provozoval jako riskantní investiční fond. Čelí rovněž obvinění, že manipuloval s cenou kryptoměny firmy Celsius, napsala agentura AP.

Mashinsky se označoval za „moderního Robina Hooda“ a sliboval investorům výnosy ve výši až 17 procent. Kryptoúvěrové firmy zažívaly prudký růst v době pandemie covidu-19, kdy přitahovaly vkladatele vysokými úrokovými sazbami. Vloni se však dostaly pod tlak kvůli propadu cen kryptoměn.

V listopadu odvětvím otřásl krach společnosti FTX, která byla druhou největší kryptoměnovou burzou na světě a pro miliony lidí byla vstupní branou na trh s digitálními aktivity. Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried čelí v USA trestnímu stíhání mimo jiné kvůli podvodu.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé