Podnikatel šel vždy tak trochu proti proudu. Své obchody otevíral na rozdíl od konkurentů v malých městečkách, kde znal mentalitu místních lidí. Usiloval o to, aby se jeho prodejny staly součástí místní komunity. „Když maximálně srazíte ceny, zvýšíte tržby natolik, že prodejem levnějšího zboží vyděláte daleko více, než kdybyste nasadili vyšší ceny,“ říkal Walton. A jeho strategie se mu vyplácela. Jím založená firma je dnes největším maloobchodním řetězcem světa.
Svůj první obchod s názvem Ben Franklin si Walton otevřel v 26 letech v Newportu v Arkansasu. Jednalo se o franšízu řetězce Butler Brothers, přičemž na rozjezd podnikání použil většinu peněz, které si vydělal v armádě. Část prostředků si i půjčil. Již od počátku začal Walton používat svou vlastní a velice jednoduchou koncepci, kterou plně využil v roce 1962, kdy si v Rogersu otevřel první obchodní dům Wal-mart (pomlčka z názvu firmy vypadla v roce 2008).
Vstup na burzu
V roce 1969 se rodinný podnik stal akciovou společností a o tři roky později Walmart vstoupil na burzu v New Yorku. Malý arkansaský obchůdek se tak za desítky let rozrostl v nadnárodní kolos, který měl k letošnímu lednu 11 718 obchodů v 28 zemích světa. Společnost, která má své ústředí v Bentonville v Arkansasu, zaměstnává 2,3 milionu lidí a je nadále pod většinovou kontrolou rodiny Waltonových. Tržby firmy v roce 2016 dosáhly 481 miliard dolarů.
Obchodní pravidla
Pověstnými zůstávají některá Waltonova základní pravidla ve vztahu k zákazníkovi, která museli „společníci“ (zaměstnanci) důsledně dodržovat. Jedním z nich je například pravidlo „západu slunce“ – co můžeš pro zákazníka udělat dnes, neodkládej na zítřek. Další „pravidlo deseti stop“ zase zní: „Slibuji, že kdykoli ke mně přistoupí zákazník blíže než na deset stop (asi tři metry), podívám se mu do očí, pozdravím ho a zeptám se ho, zda mu nemohu nějak pomoci.“
Walton byl proslulý svou šetřivostí a je pravdou, že začínal vždy sám u sebe. Také jeho zaměstnanci byli vedeni ke střídmosti. Na služebních cestách například spali v hotelech po dvou či na přistýlce, zařízení obchodů a kanceláře manažerů byly strohé. Na druhé straně ale Walton nešetřil na technickém vybavení či na věcech, kde podle něj měly výdaje smysl. Moderní výpočetní technika například zajistila, že firemní nákladní auta nejezdila zbytečně prázdná.
Špatný i dobrý Walmart
Společnost Walmart, která prodává doslova vše (od potravin, oděvů až po elektroniku či hračky), bývá někdy terčem kritiky. Ta se týká například nízkých mezd či špatného zacházení se zaměstnanci. Firma čelila též podezření z diskriminace žen či údajného podplácení úředníků. I tak ale Walmart zůstává jakýmsi symbolem USA. Firma přispívá na charitu, ročně zhruba miliardou dolarů. Podílela se i na pomoci při likvidaci škod po ničivém hurikánu Katrina.
Samuel Moore Walton se narodil 29. března 1918 v malém oklahomském městě Kingfisher. Pocházel z farmářské rodiny. Z mládí byl zvyklý pomáhat v rodinném obchodě, chodil do skauta, na Missourské univerzitě v Kolumbii později vystudoval ekonomii. Walton byl zařazen do armádního důstojnického programu. Za druhé světové války sloužil u armádní rozvědky.
Čtyři děti a prezidentská medaile
V roce 1943 se oženil s Helen Robsonovou a měli spolu čtyři děti: Samuela Robsona, Johna (zemřel v roce 2005 po pádu letadla, které sám pilotoval), Jima a Alici. Waltonovi potomci a jejich dědicové se pravidelně objevují mezi nejbohatšími lidmi světa.
Podnikatel zemřel 5. dubna 1992 ve věku 74 let na rakovinu. Časopis Time jej v roce 1998 zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností 20. století. Krátce před smrtí Walton obdržel Prezidentskou medaili svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání v USA.
(ČTK)