Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Před 140 lety se narodil spoluzakladatel továrny Rolls-Royce

Bohatého aristokrata Charlese Stewarta Rollse, který se narodil před 140 lety, 28. srpna 1877, jeho dobrodružný duch a láska k rychlým kolům učinila nesmrtelným.

Charles Stewart Rolls (vlevo) stál roku 1906 spolu s nadaným konstruktérem Fredericem Henrym Roycem u zrodu nejprestižnější světové automobilky. Reprofoto: casualcars.blogspot.cz

Spolu s nadaným konstruktérem Fredericem Henrym Roycem stál roku 1906 u zrodu nejprestižnější světové automobilky, která svým zákazníkům plní jejich tajná přání i po více než 110 letech. Opravdových úspěchů firmy se ale Charles Rolls nedožil, zahynul v červenci 1910 na leteckém dni v troskách svého dvojplošníku.

Rolls se tak tehdy podruhé zapsal do historie aviatiky, byl totiž prvním Britem, který zemřel při letecké nehodě. Jeho první zápis o měsíc a půl dříve byl ale mnohem cennější – 2. června 1910 totiž jako první člověk přeletěl bez mezipřistání kanál La Manche v obou směrech.

Vedle automobilů je ostatně jméno firmy Rolls-Royce spojeno s letectvím dodnes. Značku s dvojitým R totiž měly nejen slavné motory Merlin ve stíhačkách Spitfire, ale nese je i řada soudobých proudových pohonných jednotek.

(ČTK)

Další z kategorie Lidé