Zlato (oz) / USD
1 930,64
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mukeš Ambani: Nejbohatší Ind je na štíru s charitou

Šedesáté narozeniny dnes oslaví jeden z nejbohatších lidí planety a nejbohatší Ind, podnikatel Mukeš Ambani. Petrochemický magnát vlastní společnost Reliance Industries (RIL), která je nejhodnotnější indickou firmou. Odhaduje se, že její tržní hodnota představuje tři a půl procenta indické ekonomiky. Společnost vydělává především na ropě a mimo jiné vlastní největší světovou rafinerii s denní kapacitou 660 tisíc barelů.

Mukeš Ambani, jeden z nejbohatších lidí planety a nejbohatší Ind. Foto: wikimedia.org

Až do včerejška figuroval Mukeš Ambani v žebříčku časopisu Forbes na 33. místě s odhadovaným majetkem 23,2 miliardy dolarů (asi 584 miliard korun). Časopis ale údaje aktualizoval a Mukešův majetek odhadl na 30,2 miliardy dolarů. Není bez souvislosti, že indický miliardář vlastní také firmu Network 18, která v jedné z nejlidnatějších zemí světa licenčně vydává mutaci zmíněného časopisu, jakož i další tituly společnosti Forbes Media.

Ambani se narodil v jemenském Adenu do dobře situované rodiny. Poté, co se rodina v 70. letech odstěhovala do Indie, začal jeho otec Dhirubhai Ambani budovat pod značkou Reliance firemní impérium zaměřené na petrochemický průmysl. Po jeho smrti v roce 2002 se mezi Mukešem a jeho dvojčetem Anilem rozhořel sedmiměsíční boj o řízení jednotlivých „rodinných“ společností, který se zájmem sledovala celá Indie. Bratři pod tlakem rodiny nakonec dospěli k dohodě, podle níž Mukešovi připadla petrochemie, textilní a energetický průmysl.

Jak to bylo s titulem MBA?

Mukeš začal pracovat v rodinné firmě Reliance Industries už od začátku 80. let. Po smrti otce, jenž se rovněž řadil mezi nejbohatší Indy, rozvinul jeho odkaz do té míry, že ze společnosti vybudoval nejhodnotnější indickou firmu.

Jedno z vysvětlení, proč Mukeš nedostudoval na Stanfordově univerzitě titul MBA, zní, že se ze studií v USA vrátil kvůli otci, který prodělal mrtvici, aby po něm převzal vedení rodinné firmy. Faktem je, že Ambani skončil už po prvním ročníku. A také to, že skvrnou na jeho pověsti je neoprávněné používání titulu MBA, jak mj. dokládají výroční zprávy RIL… Pro úplnost dodejme, že Mukeš Ambani už předtím získal magisterský titul za studium v oboru aplikované chemie na univerzitě v Bombaji.

Sklony k výstřednostem

Jako řada dalších miliardářů, má i Ambani sklony k výstřednostem. Před sedmi lety dokončil stavbu svého „rodinného domu“ v Bombaji. Tento mrakodrap má 27 podlaží a na střeše přistávací plochu pro několik vrtulníků.

Luxusní stavba na desáté nejdražší adrese na světě je považována za nejdražší „domov“ na zeměkouli a její vybudování přišlo nejméně na miliardu dolarů (asi 25 miliard korun). Ambaniho rodina ale v domě, o jehož provoz se stará 600 lidí, nebydlí, a sám miliardář v něm jen občas přespí. Budova prý není postavena v souladu s hinduistickým učením a to prý přináší smůlu…

Šest podlaží luxusu na čtyřech kolech

S mrakodrapem souvisí další z Ambaniho koníčků – a sice záliba v luxusních autech. Prvních šest podlaží budovy totiž jsou jen garáže, které pojmou celkem 168 automobilů. Aktuální a přesný počet vozů není znám, ale má se za to, že Mukeš má druhou nebo třetí největší sbírku těch nejdražších aut. Zřejmě nejnákladnějším kouskem ve sbírce indického miliardáře je pancéřovaná limuzína BMW 760 Li, za jejíž dovozní clo a registraci v Indii zaplatil dalších 300 % navíc – tedy vzhledem k původní ceně vozu. Jak ovšem vypátrala média, vůz není napsán přímo na Ambaniho, ale na firmu Reliance Industries.

Ambani ale myslí i na své blízké. Když měla jeho manželka Nita, s níž má tři děti, 44. narozeniny, pořídil jí jako dárek letadlo Airbus ve speciální úpravě za 60 milionů dolarů. Indická média si tehdy neodpustila sarkastické poznámky v tom duchu, že s takovým dárkem mohl počkat až na padesátiny.

Méně než dva dolary na den

Jeho bohatství totiž ostře kontrastuje s tím, že třetina z více než miliardy nejchudších lidí na světě žije právě v Indii. Podle údajů Světové banky žije pod oficiální hranicí chudoby, tedy s příjmem pod dva dolary na den, 80 % indické populace.

Ambaniho nová firma Reliance Jio sice vloni začala poskytovat telekomunikační služby novým zákazníkům na 90 dnů zdarma, ale dnešní jubilant podle propočtů Hurun Research Insitute věnoval na filantropii jen 0,4 procenta svého majetku. Nejštědřejší indický filantrop, Azim Premji, dával v minulých letech na charitu až 60krát více…

(luk)

Další z kategorie Lidé